Ce benzina?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Eu ma refer la articolul pus de hCr drept sursa: http://www.0-100.ro/2010/11/11/noi-c...incompatibile/

Comment

• Sorry, my bad. Oricum, cred ca am inteles cu totii ce zice pdf-ul ala, chiar daca articoul ala e numit aiurea. Acum, nici 0-100.ro nu e vreo sursa "trusty" de stiri, sa fim seriosi.
      Peace !
      -------------------
      There is no point of having if you can't share.

Comment

• Aceasta benzina "E10" se folosește de ceva vreme în Australia. Ca preț e puțin mai ieftină decât cea E5, însă consumul crește, ajungăndu-se în final a se plăti mai mult.

Comment

• Originally posted by hCr View Post
          Raspunsul lor final :

... in urma sesizarii dvs., am decis sa solicitam efectuarea unei analize suplimentare a carburantului in cauza din rezervorul statiei (provenind din acelasi lot cu cel alimentat de dvs. in data de 17 octombrie 2010). Rezultatele transmise astazi, 25 octombrie 2010, de Romcontrol vin sa confirme faptul ca benzina analizata este cf. standardelor legale in vigoare.

In aceste conditii, avem convingerea ca problemele de nefunctionare in parametrii tehnici a autovehiculului dvs. nu au ca si cauza directa calitatea carburantului achizitionat de la statia MOL Onesti sau de la orice alta statie MOL din tara. Este greu de crezut ca, in cazul in care carburantul ar fi avut probleme, acestea sa nu fi fost sesizate si de ceilalti clienti ai nostri, fie verbal, fie in scris, si sa nu fi fost confirmate de analizele Romcontrol. Suntem dispusi sa va punem la dispozitie toate datele concrete care atesta faptul ca benzina a corespuns intru totul cerintelor de calitate legale. ...

"benzina analizata este cf. standardelor legale in vigoare."
          este conform standerdelor pe @#$% In peste 120.000 de km de doua ori am avut acele probleme si acestea doar cand am alimentat de acolo si imi baga rahatul asta in fata ... In fine ...

Am postat si pe topicul Defectiuni CR-V insa cred ca ar trebui spus si pe acest topic

Am fost azi pentru o diagnoza la CARPATI .... Dupa ce a fost pus calculatoru pe masina am primit si datele problemei .... din cauza benzinei FOARTE PROASTE de la noi din tara a intrat in "moarte clinica" doua sonde landa ( parca asa se numesc ) care ambele costa 510 EURO.

Tin sa mentionez ca in masina s-a pus in mare parte benzina 95 de la benzinariile MOL.

Le-as fi trimis un mail cu constatarea de la reprezentanta insa nu cred ca are rost sa imi mai bat capu degeaba cu ei desi mor cand vad ca imi baga in fata afirmati de genul de mai sus.

Comment

• Eu in locul tau nu m-as grabi cu sondele alea sa le schimb....eu patesc asta de la benzina in mod constant la nissan-ul din semnatura si cam odata la 1000 de km sint nevoit sa resetez eroarea senzorilor de oxigen de la sona lambda. Daca sonda isi face treaba dupa resetare euzic sa nu dai banii degeaba.....o sa faca la fel si alea noi, so resetare placuta...la mine se scoate borna de minus 30 de minute....la tine o fi la fel sau altfel. Bafta.
            Hondafan forever

Comment

• Originally posted by sorinrs View Post
              Eu in locul tau nu m-as grabi cu sondele alea sa le schimb....eu patesc asta de la benzina in mod constant la nissan-ul din semnatura si cam odata la 1000 de km sint nevoit sa resetez eroarea senzorilor de oxigen de la sona lambda. Daca sonda isi face treaba dupa resetare euzic sa nu dai banii degeaba.....o sa faca la fel si alea noi, so resetare placuta...la mine se scoate borna de minus 30 de minute....la tine o fi la fel sau altfel. Bafta.
              Ideea este ca pana acum nu am avut aceasta problema ... Iar eroarea respectiva a fost resetata de catre cei de la carpati motors si dupa ~2 km iar a reaparut. Pana acum cateva zile se aprindea si tinea 2 - 3 zile dupa care iar se stingea de la sine 2 - 3 zile si dupa iar se reaprinde etc.

Zicea mecanicul de la HONDA ca la NISSAN aceasta este o problema foarte des intanlita

Comment

• La mine e vorba de un model cu catalizator de california, foarte pretentios cu 2 senzori de oxigen. In rest e o problema des intilnita la multe marci ca Vw, opel, toyota, lexus si altele.
                de fapt in mare parte nu e o problema ci doar o eroare raportata de senzori.
                Hondafan forever

Comment

• Am patit si eu la a mea... S-a schimbat pe garantie a 2-a sonda lambda. Tot benzina pare sa fi fost cauza. Mi s-a recomandat sa nu mai folosesc exclusiv 99+ sau Mol Evo. Intai s-a resetat senzorul, dar problema a reaparut dupa nici 10 km. Asa ca am inlocuit-o.
                  '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

Comment

• Huh? De ce tocmai cu cifra octanica mare ? Oricum, hCr a pus preponderent de 95.
                    Cum se manifesta problema asta la sonda lambda?
                    "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

'08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

Comment

• Mie mi-au zis ca ar fi de la aditivii folositi sa faca benzina de 95 -> benzina de 100. In fine... Problema se manifesta banal: se aprinde in bord "Check engine!".
                      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

Comment

• Originally posted by Xander View Post
                        Mie mi-au zis ca ar fi de la aditivii folositi sa faca benzina de 95 -> benzina de 100. In fine... Problema se manifesta banal: se aprinde in bord "Check engine!".
                        Si scopul sondelor acestea care ar fi ?
                        Last edited by Daniel.; 11-12-10, 18:16.

Comment

• Sonda lambda măsoară cantitatea de oxigen din gazele evacuate şi trimite semnalul către unitatea de comandă a motorului. Semnalul este utilizat de aceasta pentru a regla exact amestecul aer-combustibil la nivelul optim pentru o eficienţă şi o durată de viaţă maxime ale catalizatorului. O sondă lambda uzată poate cauza un consum excesiv de benzină, emisii de noxe crescute, uzură excesivă a catalizatorului şi scăderea performanţelor motorului. Cam asta am inteles eu ca face din ce-am citit !
                          Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                          "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                          "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

Comment

• Aia e prima. A doua masoara daca catalizatorul isi face treaba.

Comment

• Benzina de 95 vs. 100

Vin in fata voastra cu o alta problema!

Am alimentat ieri la benzinaria mea favorita, doar ca de data asta am avut eu chef sa-i dau o benzina cu cifra octanica mai mare, mai precis spus, peste cei aprox 10l cat mai erau in rezervor, am pus vreo 20l de VPower Racing, care (zic ei) ar avea cifra octanica de 100 (sau 102). Acum problemele:
                              1. Masina a reactionat foarte interesant, in sensul ca mi se pare a fi mai "agitata", mai sprintena un pic. Nu fantastic, insa se simte o diferenta oarecare. Reactioneaza masina intr-adevar altfel sau totul s-a intamplat in capul meu?
                              2. Daca ii pun DOAR benzina de 100 ce se intampla? Presupun ca temperaturile dezvoltate de procesul de ardere sunt ceva mai ridicate, este sau poate asta deveni cauza unor eventuale avarii ale motorului?
                              3. Combinata 1/3, cum am alimentat eu ieri, care este riscul?
                              4. Diferenta de pret e fantastica (1l de VPower 95 = 1,51 EUR iar VPower Racing = 1,76 EUR) si mi-e clar ca nu o sa trec definitiv la folosirea ei in mod constant, insa daca diferenta la putere este intr-adevar la motor, si nu in capul meu, mi-ar placea sa-i dau din cand in cand cativa litri de 100 sa ma joc cu ea in ture mai mari, just for fun! Care va este parerea vis-a-vis de folosirea diferitelor benzine pe acelasi motor, respectiv fata de schimbarea constanta a cifrei octanice? Pana acum am mers constant pe aceeasi benzina, de la acelasi producator, in cea mai mare parte chiar din aceeasi benzinarie!
                              Mentionez ca pitica mea "bea" de vreo 6 luni doar Shell Vpower 95 care (zic ei) are in plus fata de Super Plus-ul de 95 ceva aditivi!
                              Last edited by HonDanutzzz; 23-01-11, 22:34.

Comment

• am mai discutat noi pe topicurile de benzina. eu am sustinut tot timpul ca motorul trage muuult mai bine cu benzina cu cifra octanica mai mare. se simte atat la civic, del sol, cat si la motocicleta.
                                eu am mrs pe 100 de cand a aparut la noi pe piata, mai putin in ultima vreme cand pretul a luat-o razna rau.
                                diferenta se simte mai ales in ture mari.
                                HONDA ciVic Type S (FN1) - Injen - Weapon-R - Invidia - COOL IT - Eibach - Drag Wheels - REPSOL - Magnat - Skunk2
                                HONDA CRX DEL SOL VTI (EG2)......in progress
                                vw scirocco mk 1 G60 kompressor stage 2
                                KAWASAKI ZX-6 RR Ninja

Comment

Working...
                                X