Poll: Schimb ulei Civic

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Poll: Schimb ulei Civic

M-am gandit sa facem acest poll ca sa vedem cam la ce interval schimba utilizatorii de Civic si Accord uleiul la masina. In caz ca nu este considerat util, imi cer scuze si rog sa se stearga.

Eu unul schimb uleiul la fiecare 10 K km.
    110
    Pana in 10.000 km
    22.73%
    25
    La verificarea de 10.000 km
    28.18%
    31
    Intre 10.000 si 15.000 km
    25.45%
    28
    La revizia de 20.000 km
    23.64%
    26
    Last edited by rault; 15-10-08, 11:24.
    '07 Honda Civic 1.8 M/T Sport Black Pearl

http://hondafan.etp.ro/gallery/v/rault/Civic/

Fac 15000 km pe an deci prefer sa astept pana la revizia de un an
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

Eu am Accord dar mi-am dat si eu cu parerea! La oricare dintre masinile pe care le-am condus n-am depasit niciodata 10k de km pentru revizii!
      Ce este TOTUL? Nimic... Dar NIMICUL?... Totul este!... Pentru ca din Nimic se naste Totul!...
      ... mi s-a parut interesant, d-aia am si scris-o aici...

www.astrocafe.ro! Aruncati o privire acolo! S-ar putea sa va inspire!

Comment

La revizia de 20k, sau, dupa caz, maxim 1 an. Evident daca masina ar circula mai mult in oras e bine sa-l schimbi mai repede. Manualul recomanda schimb la 10k pentru utilizarea in conditii grele (drumuri sub 16km iarna, 8km vara, sau ceva de genul asta).
        '13 CR-V 2.2 i-DTEC Lifestyle M/T

Comment

Eu am schimbat uleiul pe la 7000 dar asta ptr ca fac foarte multe drumuri scurte prin oras.. Asta era pe la inspectia de 6 luni. Intre timp am mai facut vreo 10000 dar am iesit din tara.
          ....

Comment

De obicei cu prima ocazie dupa ce se aprinde indicatorul de "engine oil level" si nu din cauza nivelului ci a vascozitatii. Pana acum l-am schimbat o singura data, avea masina 77 si ceva de mii adica revizia de 80k. Urmatoarea schimbare la 100k ca sigur va fi inainte de un an. E adevarat ca merg mult in bucuresti dar daca nu tzipa masina la mine nici eu nu o menajez!
            ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
            ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

Comment

N-am eu civic ... ... da uleiul trebuie sa plece pana in 15.000km. Acum depinde si km aia daca is facuti numai in oras, numai la drum lung, mixt, daca soferul e "sportiv"(si soferii ce civic is cei mai sportivi dintre hondari).

Comment

Eu am o comportare compulsiv-obsesiva: schimb uleiul cat mai des. De obicei cam la 5.000 km, maxim la 7.000 sau un an. Asta pentru ca merg foarte mult prin oras, nu pentru ca am un stil sportiv, cum spunea Andrei.
                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Comment

Originally posted by Delphi View Post
                  Eu am o comportare compulsiv-obsesiva: schimb uleiul cat mai des. De obicei cam la 5.000 km, maxim la 7.000 sau un an. Asta pentru ca merg foarte mult prin oras, nu pentru ca am un stil sportiv, cum spunea Andrei.
                  La tine intervine alt factor: nr de km al motorului?

E normal sa faci revizii dese la grad de uzura mare. Ca la controlul periodic pt permis auto, 10 ani, 5 ani, anual

Comment

Originally posted by andreicsa View Post
                    La tine intervine alt factor: nr de km al motorului?

E normal sa faci revizii dese la grad de uzura mare. Ca la controlul periodic pt permis auto, 10 ani, 5 ani, anual
                    ~186.700

Da, asa e, ai perfecta dreptate. In plus, asa si scrie in carte la mine.
                    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Comment

Originally posted by Delphi View Post
                      ~186.700

Da, asa e, ai perfecta dreptate. In plus, asa si scrie in carte la mine.
                      Multi inainte ! Si daca o intretii asa .... va ajunge si la 500.000 fara probleme.

Comment

Da, multumesc, o sa-i faca la urmatorul proprietar. Imi pare rau ca fostul proprietar nu a avut prea multa grija de chestiile astea, care sunt de bun simt: ulei, filtre, lichide.

Comment

@delphi:unii sunt cum sunt.asta e!5000-7000km la traficul urban buc este arhisuficient pt masinutza ta!
                          @andreicsa:15.000,stii tu,este prea "putin!"

m-am bagat in seama chit ca am accord.10.000km pt ca merg in romanica,ard benzina "made in romania" si aspir aerul "curat" de romania!!!!
                          oleiul il aducem pt dumneaei-honda-din tari civilizate!cu autostrazI,drumuri,apa calda....de regula din D.E. fiind vb de uleiuri CASTROL!
                          Last edited by razvan p.; 15-10-08, 11:45.
                          ex CL7 AT 2006
                          CN1 Sport 2005
                          KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

"The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

Comment

Cum era si de asteptat, pana acum, majoritatea fac schimbul la 10 K. Am schimbat totusi numele topic-ului in "Schimb ulei Civic / Accord", pentru ca asa cum zice si Razvan, nu are prea mare importanta masina cat faptul ca e vorba de.... Romania .
                            '07 Honda Civic 1.8 M/T Sport Black Pearl

http://hondafan.etp.ro/gallery/v/rault/Civic/

Comment

Care vreti sa ajungeti fericiti la KM lui Delphi .... nu depasiti 15.000km cu un ulei.

Chiar ma bucur ca a postat aici, dand astfel un exemplu concret de intretinere a unei masini si rezultatele acesteia.

P.S.: Pt cei care au facut resoftari/remapari , chit ca ii numeri pe degetele unei maini, schimburile de ulei trebuiesc facute la intervale mai mici. 8-10.000km.

Comment

Working...
                              X