Ce ulei folositi/recomandati pentru Accord iVtec?

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Ce ulei folositi/recomandati pentru Accord iVtec?

Salutare.

Am un Accord 2.0 iVtec din 2009 cu 55.000 km la bord si urmeaza sa fac schimbul de ulei.
    Eu am cumparat masina cand avea 45.000km si cand am facut revizia am folosit Castrol Edge 5w30.
    Ultimul ulei folosit de vechiul proprietar a fost Mobile 1 5w40.
    Niste prieteni mai priceputi in domeniu imi recomanda sa folosesc fara sa mai stau pe ganduri Mobile 1 0w40, dar ei nu au Honda Accord. De aceea, as vrea sa va intreb pe voi care aveti exact acelasi motor, ce ulei ati folosit si vi s-a parut cel mai potrivit.

Astept cu interes sfaturile voastre.

E un thread dedicat uleiurilor pe forum. Citeste acolo
    '07 Honda Accord 2.0 i-Vtec A/T, Executive

Comment

Daca http://www.hondafan.ro/forum/showthr...incalzirea-lui este threadul, am aruncat o privire inainte dar nu am gasit concret ce caut, de aceea am creat acest thread. In cazul in care adminii considera ca acest thread nu isi are rostul, ii rog sa il stearga.

Comment

Ca sa fiu scurt si sa incerc sa te ajut: eu am facut 4 schimburi la a mea cu Castrol Magnatec 5W40 si a fost ok. Nu-mi consuma decit 3-400ml intre revizii. I-au pus la Asko un Texaco Havoline 5W30 si mi s-a parut mai potrivit. Cred ca nu gresesti daca-i dai Edge 5W30.
        Dac-o duci frecvent la 6000 de ture s-ar putea ca un ulei mai subtire (un 0W...) sa fie mai potrivit. Eu n-o fac.
        "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

Comment

Nu o sa gasesti un raspuns concret si universal valabil in nici un topic de pe forum.

Daca vrei sa mergi la sigur mergi pe ulei "Honda" OEM de la dealer.
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

Corect, cu Honda "OEM" nu poti sa dai gres. Ca alternativa, am avut experienta placuta si cu Eneos Sustina.

Comment

Mobil 1 super 3000 x1 5w40 feedback?
              sigpic

Comment

E bun daca il schimbi la timp adica nu mai mult de 10000km sau 1 an.Eu ti-as recomanda Mobil1 0w40 e un pic mai scump dar merita banii.
                2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

Comment

Cred ca e cam subtire pt vechimea si km masinii
                  sigpic

Comment

Eu iti recomand, daca nu ti'ai luat inca, ulei Total 0W-30. Motorul abia s-a lasat la 55000km, nu ar trebui sa consume ulei. Uleiul este excelent, iar la pretul la care se gaseste e imbatabil, fiind complet PAO grupa IV.
                    sigpic

HONDA - THE POWER OF DREAMS
                    Honda Civic Type-R FN2

Comment

Pana la urma am luat Mobile 1 0w40. Dupa ce il schimb o sa va anunt daca sesiez vreo schimbare.

Comment

0w-40 motul e foarte ok

Comment

NU Motul!!!!
                          De 1 an de zile sunt proprietarul unei CL9 din 2006. Am
                          ajuns și pe la Dinoc ( mulțumesc pt reflash), suspensie sport, jante Japan Racing, plăcute EBC etc... Revenind la subiect, de cānd o am, motorul a primit numai ulei Motul 5w40. De curānd am auzit o bătaie la motor care apare de pe la 2000 de rotații și creste progresiv cu turația... Ghiciți ce este? Conform a 3 service-uri printre care și reprezentanta Honda din Arad, mi-au dat același verdict = bătaie de biela ( cuzineți duși)cel mai probabil din cauza uleiurilor de proasta calitate . Mașina are 275.000 km din care ultimii 30.000 au fost numai cu ulei Motul, care din ce am īnțeles este și el deja contrafăcut masiv.
                          P. S. Schimbul de ulei s-a făcut cu sfințenie la 10.000 km...

Comment

Ehh, hai, nu fii atat de convins ca acel Motul a fost buba... Nu stii ce s-a folosit inainte si cum s-a mers cu masina. Faptul ca tu ai folosit Motul in ultima vreme nu inseamna nimic, problemele la cuzineti evolueaza lent (sau rapid) dar sigur.

Sunt multe cauze pentru care un cuzinet se duce, iar 275.000 km sunt destui chiar si pentru un motor Honda pentru a prezenta problema asta, daca s-a mers cu el foarte turat mereu. De asemenea, o frana de motor gresit efectuata poate arunca motorul in 10.000 rpm sau peste, suficient sa faci praf cuzinetii intr-o singura miscare.

Sunt convins ca exista si Motul contrafacut si ca exista si uleiuri mai bune, dar statistica e baza, nu doar o singura experienta nasoala.

PS: Apuca-te si refa rapid motorul, altfel vei avea si multe alte probleme daca mai mergi asa cu masina.

'02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

Comment

Am luat alt motor, aștept sa pice asta și īl montez... E mai simplu asa ( și mai ieftin)

Comment

Working...
                              X