Surub roata de rezerva - Honda Civic Sedan 2019

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Surub roata de rezerva - Honda Civic Sedan 2019

Salutare tuturor,

Recent am achizitionat o Honda Civic Sedan 2019 - pe scurt - masina vine cu chit de reparatie .... - am cumparat roata de rezerva dimensiuni reduse , ca sa nu distrug cauciul cu chitul de reparatie - masina are deja pregatit pentru roata de rezerva un ansamblu sudat de table prevazute cu o gaura cu filet de care se prinde roata de rezerva - are idee cineva de unde pot achizitiona surubul de prindere a rotii ?? sau macar ce M (metric) este ?? banuiesc ca este un carry over de pe variantele mai vechi ... Multumesc pentru ajutor

Dar cric, cheie de roti ai?
    Altfel, cel mai simplu, de la reprezentanta.

Comment

Da, si eu sunt interesat de acest surub sau alte detalii despre el.
      Eu am luat o roata temporara R15 pt 5D-ul Gen9 din 2012 (provenita de la generatia precedenta), toate bune, se potriveste la fix in locasul ei (una pe 16 nu ar fi avut loc), dar mi-ar placea sa o si fixez ferm pe pozitie. Eu merg batraneste, dar totusi...

Comment

vedeti in postul meu, am lasat codurile pentru toate componentele kitului de roata slim.
        https://hondafan.ro/forum/forum/my-h...mic-blue-ivory

surubul 74665-TEX-Y00
        Civic X 2020 Sedan Executive MT

Comment

Multumesc pentru interventie, ti-am citit si jurnalul. Frumos, la obiect si foarte informativ, mi-au placut multe abordari. Si felicitari pentru masinuta.
          La mine e Civic 9, insa nu m-ar mira ca prinderea rezervei sa fie la fel ca la 10.
          Eu am posibitatea sa fac pana, am roata, am cricul, maneta si coarba - deci nu ma grabesc sa comand nimic deocamdata, dar am in vedere sa si ancorez roata la un momentdat.

Ca idee, cred ca stii, din motive de siguranta, roata temporara nu se monteaza pe puntea fata (uneori si din cauza incompatibilitatii - etrierii din fata mai mari, desi la tine, fiind pe 16, nu cred ca e cazul), ceea ce inseamna ca atunci cand ai pana pe fata vei munci de doua ori, pasii fiind urmatorii: prima data pui temporara PE SPATE (chiar daca tu ai pana pe fata), iar roata buna data jos o vei muta IN FATA ca sa efectuezi pana propriu-zisa si sa inlocuiesti roata afectata din fata.
          Daca nu s-a inteles, ma exprim si altfel: daca faci pana pe fata, montezi intai rezerva pe spate, apoi inlocuiesti roata cu pana cu cea buna de pe spate.

Drumuri bune!
          Last edited by Cosmin410b; 23-03-21, 21:50.

Comment

multumesc, citisem si eu ca slim merge doar pe spate. sper totusi sa nu fiu nevoit sa ajung acolo.
            surubul l-am gasit cu 4$, nu stiu cat o fi transportul.
            https://www.hondapartsnow.com/genuin...5-tex-y00.html

daca esti in Bucuresti, ne putem intalni si facem o proba cu al meu
            Civic X 2020 Sedan Executive MT

Comment

Confom nomenclatorului din link, mie cred ca o sa imi trebuiasca nr 9 si 10. Nr 14 (polistirenul) nu imi trebuie (in plus, la mine cricul si coarba sunt puse deasupra pasajului rotii) si nici nu il vreau pt ca doresc sa pun cat mai multe chestii in janta rotii. Sunt roman!

Esti un domn. Multumesc frumos pt toate intentiile frumoase, pastram legatura.
              Last edited by Cosmin410b; 24-03-21, 08:46.

Comment

Working...
              X