Probleme mărunţişuri interior/exterior

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme mărunţişuri interior/exterior

    Salutare!
    De curând am devenit posesor de Honda Accord, cunoşteam maşina de ceva vreme şi am cumpărat-o de la părinţii unui prieten.
    Fabricată în 2008, motor 2.2 i-DTEC, 150CP, culoare neagră, 6+1 trepte. Am ataşat şi nişte imagini cu ea.

    Am început căutările pentru a înlocui diverse mărunţişuri de interior / exterior dar fără prea mare succes.
    • - Ambele proiectoare au sticla crăpată şi se aburesc, aş vrea să le înlocuiesc
    • - Duza/stropitoarea de la parbriz din partea şoferului este parţial înfundată şi stropeşte ciudat, cred că necesită înlocuire sau curăţare
    • - Aş vrea să înlocuiesc nuca şi manşonul de la schimbător cu unele originale. Nuca este puţin tocită şi mi-ar plăcea una nouă, acelaşi model
    • - Oglinda de pe partea dreaptă nu se mai rabatează electric, însă reglajul sticlei merge ok.

    Voiam să vă întreb de pe unde aţi mai comandat piese second-hand sau noi, OEM şi dacă aveţi recomandări de ceva site-uri. Din toată lista de mai sus am găsit un singur proiector disponibil în Ro, la dezmembrări.

    Mulţumesc!

  • #2
    Salut,

    Sa te bucuri de ea fara probleme!
    Pentru piese OEM te poti uita pe https://www.coxmotorparts.co.uk/. Poti cere cotatie pentru orice alta piesa pe care nu o gasesti pe site.
    De regula se fac grupuri chiar aici pe forum, mai multe detalii: https://hondafan.ro/forum/forum/mica...-co-uk/page150

    Bafta!

    Comment


    • #3
      Salut
      crsN
      Senior Member
      crsN ! Mulţumesc pentru urare şi pentru pont. Am să verific curând.

      Comment


      • #4
        Salutare,

        A montat cineva oglindă exterioară de pe mașină din UK pe una cu volan pe partea stângă? Sunt diferențe?
        Am găsit o oglindă OEM în dezmembrări (care se potrivește și la culoare), dar provine de pe o mașină cu volan pe dreapta și nu știu dacă se poate monta și dacă funcționează corespunzător.

        Prețul pentru motorașul respectiv este mai mare decât prețul oglinzii complete, iar vânzătorul nu este dispus să vândă doar acea piesă...

        Mulțumesc anticipat!

        Comment


        • #5
          Am montat eu pe masina mea o oglinda pe partea stanga (sofer) provenita de la o masina similara vanduta in UK si bineinteles ca mecanismul electric de reglare nu se putea duce pana in unghiul de care aveam eu nevoie.
          A trebuit sa folosesc mecanismul de la cea originala in carcasa celei de UK si asa am putut rezolva problema.
          O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

          Comment


          • #6

            ro861
            Senior Member
            ro861 - mulțumesc mult pentru detalii. O să iau o decizie după ce văd cum se prezintă piesa în realitate.

            Cele bune!

            Comment

            Working...
            X