Probleme cu vopseaua

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Scuzati off-topicul dar ai dreptate Ionut,

Dupa primul drum cu viteze considerabile cu civicul, la spalare am gasit un tantar infipt in spoiler dar infipt la propriu!
    Am reusit sa il dau jos si se vedea urma lui ramasa in vopsea..
    ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
    ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

Comment

Originally posted by ionutbratu84 View Post
      ... spirele sale sunt atat de slabe, incat s-ar deforma si de la o musca sau albina, luata la viteza mare.
      acum depinde si de ce viteza ai tu si de ce viteza are musca
      '17 Civic TypeR FK8 Championship White
      '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
      ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
      ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

Comment

)) fii mai responsabil pe viitor! R.I.P.

Comment

tocmai m-am intors din concediu si am citit pe forum pe aici si am decis sa ma mai uit la vopsea si am constatat ca vopseaua europeana(am o aripa revopsita la asko) este mult mai buna si mai lucioasa si mai groasa ca aia originala....iar cu petele...am mai descoperit una
          asta e....am vrut honda.....

Comment

Originally posted by Sid View Post
            tocmai m-am intors din concediu si am citit pe forum pe aici si am decis sa ma mai uit la vopsea si am constatat ca vopseaua europeana(am o aripa revopsita la asko) este mult mai buna si mai lucioasa si mai groasa ca aia originala....iar cu petele...am mai descoperit una
            asta e....am vrut honda.....
            Originally posted by wolfydRg View Post
            E de vina standardul vopselei, ca mai nou si la masinile nemtesti au inceput problemele. Parca le fac din acuarele.
            Si daca vroiai altceva se pare ca aceeasi problema o aveai, asta este "ecologia" pacii si nu poti decat sa revopsesti total masina sau sa "suporti" asa.
            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

Comment

poate o sa sune a intrebare prosteasca, dar eu din cartea de service nu am reusit sa-mi dau seama sigur. Odata cu expirarea garantiei expira si garantia la vopsea, fiind valabila doar daca apare coroziunea din interior spre exterior?
              '07 Honda Civic 1.8 M/T Sport Black Pearl

http://hondafan.etp.ro/gallery/v/rault/Civic/

Comment

Originally posted by rault View Post
                poate o sa sune a intrebare prosteasca, dar eu din cartea de service nu am reusit sa-mi dau seama sigur. Odata cu expirarea garantiei expira si garantia la vopsea, fiind valabila doar daca apare coroziunea din interior spre exterior?
                exact. Garantia la vopsea este exact 3 ani. Doar garantia pt coroziunea aparuta din interior spre exterior este de 10 ani.

Foarte important. Grantia suprafetelor vopsite, cea de 3 ani nu acopera contaminarea care rezulta din daune cauzate de excremente de pasari sau poluanti industriali
                Imi place cum suna contaminarea

Japonezii astia fac masini care sa ruleze numai in laborator, fara pasari, poluare si alte rahaturi?
                Last edited by Rares; 31-08-10, 08:46.
                Honda Civic Type-S PLUS Crystal Black Pearl .:. Eibach : Injen : OMP : Skunk2 : Enkei : Ferodo DS2500 : Alpine Type R : Rockford Fosgate .:.
                Honda S2000 AP1 Championship White .:. KW V2 : OZ : SKUNK2 : K&N : VOLK : Spoon : CUSCO : Mugen : Megan Racing : Goodridge : Ingalls : Powerflex .:.
                1000 Locuri de vizitat in Romania

Comment

M-apuc de facut expertiza sa vad daca se constata ca toate gaurile din vopseaua aplicata s-au produs ca urmare a excrementelor de pasari ori poluantilor industriali.
                  Poate facem cheta pentru mai multe masini expertizate...
                  E aproape o gluma postul meu.
                  Last edited by vtin; 31-08-10, 11:22.

Comment

super. Si eu am capota si bara fata vopsite la asko si se vede clar ca nu e vorba de excremente etc... fiindca a inceput sa sara vopseaua la colturi si imbinari...dar se pare ca eu voi fi nevoit sa suport costurile de revopsire.

Urmeaza intrebarea naturala. Cat ar costa o vopsire totala ( cu un strat normal de vopsea si nu la reprezentanta ) ? Ar fi de ajuns o lacuire doar?
                    '07 Honda Civic 1.8 M/T Sport Black Pearl

http://hondafan.etp.ro/gallery/v/rault/Civic/

Comment

Si eu aceeasi problema.
                      am 2 puncte de rugina pe aripa, unde se imbina cu masca si capota.
                      Masca frontala mi s-a exfoliat big-time.

Se poate sa fie de vina pietricele sarite, dar sincer ce mama ei de piatra tre sa fie sa sara lacul+vopseaua+grund-ul, ca doar nu sunt racheta (o fii masina dar eu nu sunt).

Exfolierea pe masca frontala mi-a apaut in 2 locuri mai mari si in cateva puncte. Intr-unul din cele 2 locuri mi s-a spus ca s-a exfoliat din cauza unei zgarieturi pe care am facut-o eu in bara unei alte masini (eu nu cred ca se exfoliaza asa usor vopseaua -- ar inseamna ca ar trebui sa avem toti masinile prastie deja). dar cealala exfoliere nu are semne de zgarietura pe langa, si eu nu imi aduc aminte sa fii atins masina in zona aia. Mi-e si tarsha sa ma duc la servicul *** din Bucuresti, sa aud din nou ca e vina mea.

ps. masca a fost revopsita pe casco anul trecut.

nici asta cu poluarea industriala nu o cred. ce naiba, ca doar nu suntem pe langa cernobal, sau alte industrii grele, in bucuresti. pai pentru ce e facuta masina asta, bibelou de tinut in vitrina?
                      n-am avut atatea probleme penibile cu clio, sau cu orice alta masina de la work cat am avut cu acest accord.

Pacat de vopsea si navigatie ca altfel masina era chiar ok.
                      Accord Sedan '09 2.4 M/T Buran Silver
                      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/cata02
                      Jazz '05 M/T

Comment

Originally posted by rault View Post
                        super. Si eu am capota si bara fata vopsite la asko si se vede clar ca nu e vorba de excremente etc... fiindca a inceput sa sara vopseaua la colturi si imbinari...dar se pare ca eu voi fi nevoit sa suport costurile de revopsire.

Urmeaza intrebarea naturala. Cat ar costa o vopsire totala ( cu un strat normal de vopsea si nu la reprezentanta ) ? Ar fi de ajuns o lacuire doar?
                        deci mie pe factura la revopsirea unei aripi si bara fata scria 2500RON cu manopera.....la honda Asko.dak te duci la un oarecare...cu 1000euro....o faci pe toata ...dar cu vopseaua ta.

Comment

Ar fi de ajuns o lacuire doar?
                          Nu, fiindca vopseaua trebuie sa fie compatibila cu lacul, trebuie dat si un strat de vopsea ca sa nu te trezesti cu lacul pe jos.
                          "Hondas make the solar system look unstable and unreliable" - Jeremy Clarkson.
                          sigpic

Comment

Working...
                          X