Ce culoare este cea mai practica

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Ce culoare este cea mai practica

As vrea sa stiu parerea voastra despre care este cea mai practica culoare in exploatare, cu alte cuvinte, care este vopseaua pe care se vad cel mai greu zgarieturile, micile lovituri, murdaria, gainatul de pasari, este usor de observat de partenerii de trafic si de pietoni, nu este pretentioasa la revopsire si nu se observa prea usor ca se matuieste?

Ce parere aveti de vopseaua metalizata?

Incep eu: culoarea mea favorita dupa lista de mai sus, ar fi argintiu metalizat. Voi ce ziceti? Nu va ganditi neaparat la care este cea mai frumoasa culoare, ganditi-va la partea practica in primul rand.
    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Pot sa-ti spun ca negru e cel mai sensibil;

My '08 Civic Sedan 1.8 M/T
    hondacivic.ro
    blog.margescu.ro

Comment

Eu as zice ca alb, desi pe mine nu ma prea incanta odata pt ca pe vremuri si prin afara e considerata cea mai ieftina culoare, si in al doilea rand pt ca toti "patronii" (a se citi parveniti) isi ia acum S, Q7, X5 etc ALB polar, arctic, infinit, cuaternar, perlat sau cum i-o mai zice.
      Cred ca tine cel mai bine la orice, plus, si eu consider asta un mare avantaj, nu cred ca e asa de greu de "nimerit" in caz de revopsire, ceea ce cu gri eu cel putin am vazut ca este la alte masini pt ca eu cel putin le vad de la o posta pe cele revopsite.

Comment

Originally posted by beholder View Post
        Pot sa-ti spun ca negru e cel mai sensibil;
        True.

Cred ca argintiul metalizat rezista mai bine la praf, mizerie, si nu se vad zgarieturile superficiale
        Honda Civic 5D 2.2 i-CTDi Executive, Black
        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/lng/
        Video Sharing: http://www.webtube.ro/

Comment

Eu as zice ca gri-ul mai inchis ascunde mai bine zgarieturile.
          Am avut argintiu metalizat si se vedeau mai bine decat pe asa-zisul gri-sobolan;

hondacivic.ro
          blog.margescu.ro

Comment

Beholder, ma gandesc ca griul este o culoare care se confunda usor cu asfaltul si este de aceea mai greu de observat masina. Si sincer nu sunt convins ca nu se vad micile zgarieturi pe ea.

Seth, si eu cred la fel despre alb, "toti patronii isi ia", si in plus jumatatea mea nu vrea. Am avut o masina alba, si chiar daca era nespalata, iti dadea impresia de "curat". Acuma, trebuie sa recunosc ca pe Civicurile sedan pe care le-am vazut, albul dadea foarte bine.
            Last edited by Delphi; 21-10-08, 16:34.
            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Comment

Perfect de acord, civic sedan alb arata foarte bine. Pacat nu era unu in showroom cand am luat-o ca pe ala cred ca il luam.

Comment

argintiul mascheaza cel mai bine mizeria si zgarieturile. personal insa e o culoare care nu-mi place.
                2008 Civic Hybrid USDM 1.3L @ 110HP
                2004 Ford Expedition Eddie Bauer USDM 4x4 5.4L @ 330HP

Comment

A mea tine la jeeeeeg - din toata gama de culori pentru Civicus Sedanus a mea cre'ca e cea anti-jeg - vezi in galerie
                  '08 Civic Sedan 1.8 ES A/T Galaxy Gray Metallic

Comment

DPDV zgarieturi cel mai bun este albul, pentru ca primer-ul este alb.
                    In plus albul este o culoare foarte reparabila. Nu presupune acelasi unghi de incidenta a vopselei, aceeasi presiune pentru ca in general nu are "fulgi" in ea.

Pe locul #2 din acelasi punct de vedere as spune ca argintiul ar fi bun, este apropiat de albul de sub el.

Daca excludem zgarieturile si ne gandim dpdv praf: argintiul este probabil cel mai bun.
                    Graphite pearl-ul este iarasi f bun.
                    2007 CL7, Graphite Pearl

Comment

Mie mi-a luat unul o schija de vopsea de pe lateral si am observat ca nu se vede asa rau, in sensul ca ce e dedesubt este tot de o culoare apropiata de negru;

hondacivic.ro
                      blog.margescu.ro

Comment

Anti-jeg parerea mea gri metalizat, anti zgarieturi habar n-am, in orice caz nu culoare inchisa.
                        '07 Accord 2.0 ES Dark Mocha
                        '98 Civic Sedan 1.6 VTi New Vogue Silver

Comment

Originally posted by Lith View Post
                          Anti-jeg parerea mea gri metalizat, anti zgarieturi habar n-am, in orice caz nu culoare inchisa.
                          subscriu
                          '18 BMW X1 18xd
                          '15 BMW i3 range extender
                          ex:'12 Honda Civic 1.8i A/T / '10 Honda CR-Z GT/ '09 Infiniti EX 37/ '07 Mini Cooper S Cabrio / '07 Lexus IS220 / '04 Ford StreetKa / '07 Honda Civic 5D / '06 Citroen C4 Coupe

Comment

argintiu, mai ales ca la Honda vopseaua e f. sensibila
                            2008 Honda Accord 2.0 SSE Graphite Pearl
                            2002 Opel Astra 1.6 Hatchback

"Hondas make the solar system look unstable and unreliable." - Jeremy Clarkson

Comment

Beholder, ma gandesc ca griul este o culoare care se confunda usor cu asfaltul si este de aceea mai greu de observat masina. Si sincer nu sunt convins ca nu se vad micile zgarieturi pe ea.
                              Ca posesor de civic 5d galaxy grey confirm faptul ca zgarieturile sunt destul de vizibile (cele adanci la care se vede albul de sub vopsea), iar murdaria este observabila cat de cat. Si este si mai greu de observat masina in trafic cum a zis si Delphi mai sus...

Cred ca alabaster silver este cea mai putin pretentioasa culoare, insa mie personal nu imi place la fel de mult ca restul.

Insa cea mai buna culoare am avut-o pe opelul astra H pe care l-am vandut: un papyrus daca tin bine minte(galben-auriu) Pur si simplu erau f greu de observat imperfectiunile vopselei...
                              2008 Honda Civic 5d i-shift

Comment

Working...
                              X