Despre ceara

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by Seth View Post
    Ouch, acum am vazut... ma duc inapoi sa o schimb cu una pt Honda.
    Vezi ca alegerea cerii se face dupa o filozofie de viata bine definita, si nu inainte de a consulta istoricul mondial al cerilor )

    Comment


    • #17
      Iertati-ma ca inoportunez.
      Care este mai exact rolul acestei ceri?
      Eu n-am dat in viata mea cu nimic pe masina.

      My '08 Civic Sedan 1.8 M/T
      hondacivic.ro
      blog.margescu.ro

      Comment


      • #18
        Teoretic.... se depune peste vopsea si o protejeaza de soare, zgarieturi mici, etc plus ca ii da o anume stralucire (bling). Ce am observat eu cum am mai zis e ca nu mai sta apa chiar asa pe masina.
        Seth
        Senior Member
        Last edited by Seth; 26-09-08, 22:47.

        Comment


        • #19
          Originally posted by MF View Post

          Gata...m-am uitat...ceara este "Formula 1","carnauba car wax" si mi-au dat si un burete.
          am si eu aceeiasi ceara .... eu kind am cumparato mi au supus ca este polish .... stie cineva ce anume este pana la urma ? .... ma cam miram eu de ce nu ies zgariturile de pe masina la aplicarea pastei respective

          totusi as recomanda un service/spalatorie ... eu am frecat la a mea ~ 40 min si a iesit ca un rahat

          Comment


          • #20
            eu am dat cu o ceara lichida pe masina, capata o stralucire un pic mai puternica si are un aspect mai fin la atingere.
            a iesit foarte bine, ideea e sa freci (scuzati expresia) cat mai mult astfel incat sa nu se mai vada reziduu de ceara pe caroserie
            Civic '07 2.2 i-ctdi sport B - 75 - SHO
            Florarie cu livrare in Bucuresti -> www.2butterflies.ro sau puteti sa imi dati un tel. la 0721.24.54.06. Membrii hondafan.ro au reducere / transport gratuit

            Comment


            • #21
              Da, exact, totul e pe baza de frecat bine aici.

              Comment


              • #22
                here's a nice guide

                http://www.polishedbliss.co.uk/acata...es_polish.html
                ...and saw under the sun, that the race is not to the swift, nor the battle to the strong, neither does bread come to the wise, nor wealth to men of understanding, nor yet favour to men of skill; but time and chance happen to them all.

                Comment


                • #23
                  bun ghidul!dar asta este operatiune completa de polish+ceara!voi ati deschis topic de ceara!folositi ceara cu extras de carnauba-gama premium de la TURTLE WAX-si veti fi foarte multumiti!recomand chiar 1data/luna operatiunea!

                  pt masina din prezentare s-a folosit toate cele 3 categorii de slefuire si aplicare!de regula pe zgariiturile adanci sau vopseaua pe baza de lac incorporat se poate folosi "smilgher" de 2000 dupa care se da mcguiers' de 0.82 si 0.85!-granulatie mare si super abraziv!

                  nu recomand la modul serios folosirea tehnicilor prezerntate mai sus!se distruge f usor masina!o revopsire totala nu e de dorit!si handpolish-ul de la Mcguiers nu il indic pt necunoscatori!mai ales pe lacul hondei.........

                  jucati-va cu ceara!o sa fiti multumiti!dar nu mai aplicati mizerii tip Formula 1 si alte sheeturi!
                  TURTLE-WAX si SONAX nanopro sau la culoare!succes garantat pana la prima spalare!

                  a,exista 2 categorii de operatiuni:
                  1.la masinile cu lac aplicat
                  2.la masinile cu lac incorporat.

                  vb lui bogdan CTR:nu compari mere cu pere!pt cei din bucuresti recomand expert detailing!am vazut ce fac!se pricep!

                  a,pt a tine 2-3 spalari,nu mai folositi niciodata spuma activa!nu glumesc!e ultima interventie pe topicul asta si sfaturile mele ar putea sa va scuteasca de multe neplaceri!am intervenit dupa unii care au lucrat la experiment si am ajuns acasa sambata dimineata la ora 4.45!lucrare inceputa vineri seara la ora 22.-masina trebuia prezentata la show-ul auto se sambata din iasi!am sa pun poze!masina merita vazuta!DODGE RAM SRT-motor VIPER V10/8300cmc!negru
                  razvan p.
                  Senior Member
                  Last edited by razvan p.; 28-09-08, 14:48.
                  ex CL7 AT 2006
                  CN1 Sport 2005
                  KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                  "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                  Comment


                  • #24
                    Expert Detailing da, dar nu cel de la Virtutii. Acolo am vazut eu ce fac ...
                    Sau poate am nimerit in schimbul care nu trebuie.
                    Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by Rumburak View Post
                      Expert Detailing da, dar nu cel de la Virtutii. Acolo am vazut eu ce fac ...
                      Sau poate am nimerit in schimbul care nu trebuie.
                      si io mi-am pus foliile la ei si nu sunt multumit deloc...o sa-mi fac timp sa ma duc peste ei, am tot amanat-o da' vad ca se implineste anu' si trebuie s-o rezolv pe garantie!
                      HONDA Accord

                      Comment


                      • #26
                        bine,nici in iasi nu au facut nimik....ba chiar au distrus cupola unui accord nou!dar acum 1 an am vaz polish pe accordul lui dan!f tare!profi!dar nu stiu care din buc...

                        in rest eu insumi am fost anul trecut victima unui neexperimentat!vopsea luata pana la grund pe capota fatza!de atunci m-am jurat ca voi folosi masina rotativa doar extrem!polish aplicat la mana!e infinit mai greu dar rezultatul incomparabil!

                        poze despre "mostre":

                        1.DODGE RAM SRT-negru
                        2.accord 2.0 dark moca-negru!

                        http://evenimente.automotorclub.com/...rie/index.html

                        la amandoua am facut full detailing!
                        razvan p.
                        Senior Member
                        Last edited by razvan p.; 28-09-08, 20:51.
                        ex CL7 AT 2006
                        CN1 Sport 2005
                        KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                        "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                        Comment


                        • #27
                          Miercuri am programare la vopsitorie si dupa ce o sa ridic masina din service vreau sa o ceruiesc. Deocamdata incerc sa vad cum iese cu "Formula 1" si daca nu imi place o sa merg pe recomandarea lui razvan p. Mai trebuie doar sa achizitionez niste carpe speciale pentru operatia respectiva.
                          '07 Jazz 1.4 i-DSI M/T
                          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/MF/

                          Comment


                          • #28
                            Eu folosesc o ceara AutoMagic 22 ( sa-i zicem lichida dar de fapt este foarte vascoasa ) si o aplic la spalatorie. Am carpe, tot ce imi trebuie si dupa spalare aplic ceara si de obicei ma ajuta si crel de la spalatorie ( la lustru ). Iese bine zic eu si dureaza ( lucrand 2 oameni ) cam o jumatate de ora.
                            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                            My cars:

                            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                            Comment


                            • #29
                              Aha, iata si Wet Wax No. 22-ul de care ziceam.
                              Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

                              Comment


                              • #30
                                pt succes garantat mergeti pe lavete microfibre!cu cat mai mari ca dimensiune cu atat mai bine!
                                ex CL7 AT 2006
                                CN1 Sport 2005
                                KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                                "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                                Comment

                                Working...
                                X