Despre ceara

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Despre ceara

    Dupa ce am aflat ca tratamentul cu ceara solida costa la spalatorie cam 1 mil m-am hotarat sa-mi cumpar si sa o aplic singur. Am auzit insa ca nu ar fi asa simplu...ca se poate zgaria vopseaua dc nu esti atent etc.
    Astept sfaturi din experienta voastra despre cum se aplica, ce NU treuie sa faci si la ce trebuie sa fii atent, care produse sunt mai bune, ce carpe se folosesc? Thnx!
    '07 Jazz 1.4 i-DSI M/T
    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/MF/

  • #2
    Se gasesc spalatorii care iti dau cu ceara si mai ieftin. 40 de ron e suma cea mai mica de care am auzit (ceruire cu masina, nu manual).
    Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

    Comment


    • #3
      Originally posted by Rumburak View Post
      Se gasesc spalatorii care iti dau cu ceara si mai ieftin. 40 de ron e suma cea mai mica de care am auzit (ceruire cu masina, nu manual).
      Posibil dar asta nu inseamna ca vor face o treaba buna din moment ce este asa ieftin. La fel cum nimeni nu-mi poate face curatenie la interior asa cum fac eu.
      '07 Jazz 1.4 i-DSI M/T
      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/MF/

      Comment


      • #4
        Iti spun din experienta ca fac fix aceeasi treaba, poate chiar mai buna. Daca nu ma insel trynitro a ceruit masina la ei, poate iti impartaseste opinia lui. Eu am fost de curiozitate la unii de cereau mai mult de 100 de roni si se apucasera sa dea cu ceara peste masina plina de muste ...
        Intr-adevar, nimeni nu o sa faca treaba mai bine decat ai face-o tu insa nu e la fel de simplu precum facutul curateniei la interior.
        Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

        Comment


        • #5
          Nu ma astept sa fie usor dar decat sa le dau bani si sa-si bata joc de masina mai bine o ceruiesc singur. Din experienta stiu si eu cum fac baietii interiorul si exteriorul la spalatorie. Cu aspiratorul dau doar k sa se auda ca bazaie ceva si sa nu ma mai uit eu urat la ei, geamurile dupa stergere sunt pline de urme, cateodata raman insecte pe parbriz...cica "nu se curatza sefu" si tot asa. La cum merg treburile in curand o sa plec de la spalatorie cu masina mai murdara decat atunci cand am adus-o.
          '07 Jazz 1.4 i-DSI M/T
          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/MF/

          Comment


          • #6
            @MF.. vechea masina (un renault) mi-o ceruiam singur, asta dupa ce am platit odata 70 lei unui tip de la o spalatorie si mi-a ceruit-o. Am considerat ca nu merita banii dati (destui de multi totusi), am vazut ce produse folosea, am cautat si gasit in Metro produsele respective si m-am ocupat singur. Dureaza ce-i drept, si mai mult de jumatate de ora daca vrei sa o faci singur (s-o ceruiesti, nu te gandi la prostii ) dar iese bine.
            Un sfat pe care as putea sa ti-l dau ar fi ... sa nu o ceruiesti cand e vremea umeda afara, sau prea rece sau burniteaza. Cel mai bine e sa fie macar putin soare si vreme cat de cat calda.
            Ca material de intins foloseam buretele pe care il gaseam in set si pentru dat luciu. Cum procedam... Intindeam ceara pe portiuni mici de pe masina apoi o frecam foarte bine cu buretele pana se lua tot surplusul si ramanea masina lucioasa. Apoi, in urma acestui tratament dadeam cu un altfel de solutie lichida (tot pe baza de ceara - nu mai stiu exact cum se numea, ceva de la "Turbo") in culoarea caroseriei si frecam bine solutia respectiva cu o laveta moale (imitatie din piele de caprioara). Si iesea super masina

            Comment


            • #7
              binenteles puteti incerca si singuri!dar e pe munca si masina voastra!satisfactiile tip "as seen at tv" nu vin instant!

              pt ca tocmai am inceput aceasta activitate-detailing-pot sa va spun ca treaba nu e simpla deloc!
              primul client a fost un amic cu accord!andreicsa!puteti sa-l intrebati!

              va dau un singur sfat!restul ar fi povestea vietii mele si nu prea ma coafeaza sa vb aici,folositi intotdeauna un polish light si o ceara de carnauba daca vreti sa zambati la urma!

              am achizionat primul polish in 1995,negru pt ca asa era masina,si de atunci tot experimentez!

              pretul meu pt intreaga masina-interior/exterior-este acum de 200 ron si abia imi scot materialele!pt a merge la castig probabil ca ar trebui sa ajung undeva in jur la 100 E!
              lui DINOC am apucat sa-i spun niste detalii si il ametisem deja!

              oricum,bafta la orice v-ati apuca!

              intotdeauna folositi lavete de piele sintetitica si lavete de microfibra la stergere si lustruit!singurele 2 produse din gama non profi ar fi SONAX sau TURTLE iar daca aveti dare de mana luati ceva de la Mcguiers'!
              ex CL7 AT 2006
              CN1 Sport 2005
              KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

              "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

              Comment


              • #8
                Cred ca sunt zeci de variante de ceara si polishuri iar manopera e pentru cetateni care au rabdare. Pe plafon e distractia cea mai mare. E bine sa ai garaj.
                Daca ai timpul necesar, dupa cateva incercari poti sa devii expert.
                Cautasem si eu la un moment dat si ma horarasem pentru E-Z Wax Paste No.17. Pe langa asta iti mai trebuie cativa bureti fini pentru intins ceara si o carpa la fel de fina din bumbac 100%. Procedeul il gasesti descris in detaliu la link-ul de mai sus - sectiunea training. Succes !

                LE: daca nu ma insel avem cativa colegi de forum care au avut ceva experiente cu Wet Wax No. 22
                Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

                Comment


                • #9
                  Eu am vazut niste manusi de lustruit prin Carrefour. Acelea nu sunt bune?
                  Am cumparat doar ceara deocamdata dar nu stiu firma...e pe undeva prin portbagaj. Pe langa cutia cu ceara mai imi trebuie si polish? Eu credeam k polish-ul este pentru zgarieturi.
                  O sa o ceruiesc dupa ce vine de la vopsitorie si ma gandeam sa-mi iau si o masina de ceruit dc nu e prea scumpa.

                  Gata...m-am uitat...ceara este "Formula 1","carnauba car wax" si mi-au dat si un burete.
                  MF
                  Senior Member
                  Last edited by MF; 25-09-08, 21:08.
                  '07 Jazz 1.4 i-DSI M/T
                  http://hondafan.etp.ro/gallery/v/MF/

                  Comment


                  • #10
                    Polishul e in principiu pentru zgarieturi, ceara pentru protectie.
                    Daca iti iei masina pentru polish deja intri la profesionisti.
                    Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by razvan p. View Post
                      primul client a fost un amic cu accord!andreicsa!puteti sa-l intrebati!!
                      Pt treaba facuta de razvan p. si ajutorul lui, as da un feedback pozitiv 100% ca pe ebay.
                      Baietii stiu ce fac, le amesteca, le invart, le combina solutiile alea intr-un mod SF.

                      Rezultatul e bun, chiar ff bun:
                      - mi-au scos cateva zgarieturi pt care toata lumea imi recomandase revopsirea;
                      - mi-au lustruit jantele, acum arata ca noi, si la crom ... e grele
                      - tapiteria bej acum e curata dupa peste un an de folosire la maxim.

                      "A+++.Recomended!"

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by MF View Post
                        Eu am vazut niste manusi de lustruit prin Carrefour. Acelea nu sunt bune?
                        Am cumparat doar ceara deocamdata dar nu stiu firma...e pe undeva prin portbagaj. Pe langa cutia cu ceara mai imi trebuie si polish? Eu credeam k polish-ul este pentru zgarieturi.
                        O sa o ceruiesc dupa ce vine de la vopsitorie si ma gandeam sa-mi iau si o masina de ceruit dc nu e prea scumpa.

                        Gata...m-am uitat...ceara este "Formula 1","carnauba car wax" si mi-au dat si un burete.
                        E o cutie asa ca o conserva de peste cu capac galben transparent in care e si buretele... tot galben? Are o masina rosie parca pe ea?
                        Daca da, atunci cu dintr-asta am dat si eu. Intial o luasem pt o pata/zgarietura/whtever de pe capota pe care dupa vreo 3 aplicari a disparut. Am observat ulterior ca la spalatorie pe zona aia nu prea statea apa si m-am decis sa dau toata masina cu ceara asta.
                        Am spalat-o si am apicat-o cu buretele din dotare, frecat mai bine pe unde mai erau zgarieturi dupa care lasat sa se usuce, de fapt pana termini de aplicat se usuca de unde ai inceput.
                        De sters am sters-o cu o carpa din microfibra si a iesit o treaba destul de buna zic eu, trebuie totusi stearsa foarte bine pt ca eu se mai vedeau niste urme dar doar noapte cand batea vreun bec dintr-o anumita pozitie in ea.
                        E recomandabila asta mai ales daca ai si ceva zgarieturi, din ce am inteles eu si din ce am vazut la aplicare este un fel de polish+ceara pt ca este oarecum abraziva, dar foarte fina in orice caz.
                        Acum mi-am luat asta ca ceara exclusiv, sunt de mai multe tipuri in functie de ce vopsea are masina (noua, mai putin noua, matuita, veche etc). Eu am luat-o pe ce pt vopsea noua, cutia arata cam asa, de fapt chiar asta cred ca e vad ca are nr1:


                        Nu stiu cad de grozava e firma asta, vad ca are site pe net si tot ce trebuie, am luat dintr-asta pt ca am am mai luat de la acelasi producator si un spray de curatat interior care m-aimpresionat foarte placut si unul pt cauciucuri dar care vad ca e bun si pt plastice negre, si pt chedere si pt mai multe.

                        LE: se pare ca si astia cu formula1 au site, si am gasit si poza cu cutia:
                        Seth
                        Senior Member
                        Last edited by Seth; 26-09-08, 12:16.

                        Comment


                        • #13
                          asta nu e buna sigur, e pentru Opel ...
                          Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

                          Comment


                          • #14
                            Ouch, acum am vazut... ma duc inapoi sa o schimb cu una pt Honda.

                            Comment


                            • #15
                              Eu am dat cu ceara + polish (a fost vreo 80 lei) pe capota si "plafon". Erau pline de puncte de mizerie din alea de se iau f greu (si cand dai cu unghia iti ramane pe mana). S-au curatat destul de bine (normal ca se putea mai bine).
                              '07 Civic 1.8 M/T Sport Rošu

                              Comment

                              Working...
                              X