DIY cum sa repari oglinzi electrice rabatabile care nu merg,sau merg incet,sau se misca partial.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Am si eu problema cu o oglinda NU se pliaza la rece - dimineata, (pana acum nu facea figuri), din prima incercare. Ce ar putea fi ?

    Comment


    • #17
      Salut,

      A dat cumva cineva jos motorasul. La mine cineva mi-a pliat-o manual si acum cand pun contactul trebuie sa o opresc cu mana pe pozitie ca altfel merge pana la capat, adica peste cap.
      Nu stiu ma gandesc totusi ca este ceva dat peste cap.
      Cine ma ajuta, daca nu ma simt nevoit sa dau la Honda 210eur.
      Am desfacut oglinda in toate cele 3 parti: caracasa+semnal, talpa neagra de jos si geamul dar nu pot ajunge la motoras. Acolo nu stiu daca este sarit de pe pozitie sau este rupt ceva si nu se mai opreste.

      Multumesc.

      Comment


      • #18
        Salut,

        Poate putin offtopic, dar intreb pentru ca nu stiu, aceste sigurante se ocupa si de incalzirea oglinzilor? La mine una din oglinzi nu incalzeste/dezgheata si ma gandeam daca e de la aceste sigurante, pentru ca am si eu probleme la pliere.

        Merci,
        Alex.
        '07 Civic Type S - Alabaster Silver - 1.8 VTEC - M/T

        Comment


        • #19
          Verifica daca pe firele care iti ajung la oglinda (la sticla oglinzii) ai curent cand pui dezaburirea. Daca ai, iti trebuie alta oglinda (doar sticla, cu tot cu rezistenta electrica de pe ea). Daca nu ai curent, ia'o pe firul "apei" si sper sa gasesti unde e intrerupt.
          sigpic

          HONDA - THE POWER OF DREAMS
          Honda Civic Type-R FN2

          Comment


          • #20
            Dupa ce am reparat oglinda de la pasager urmeaza cea de la sofer insa nu pot gasi siguranta.La primul releu era la suprafata.Am sapat un pic dupa ea dar nu am gasit.Atasez o poza poate a mai avut cineva asa si l-a gasit mai profund sa stiu daca sa continui sau sa o las balta.

            [IMG][img=http://s27.postimg.org/yx39d6qa7/IMG_2702.jpg][/IMG]

            Comment


            • #21
              A atins-o si pe a mea microbul asta la oglinzi !
              Am citit cu mare atentie posturile de aici (multumesc ticker, de ajutor intotdeauna !) dar nu am inteles doua chestiuni :
              1. la mine oglinda soferului da sa plece intru rabatare si se misca vreo 2 cm si atat. Deci termofusele ala e defect si la mine si comanda oprirea precoce? Cea din dreapta merge normal.
              2. Cum adica e mai bine sa sparg releul? Am scos si eu capacul oglinzii si am vazut piesa, releul,are mai multe fire colorate,ca in pozele voastre. ce anume trebuie spart?!

              Comment


              • #22
                Se sparge doar capatul condensatorului sau ce o fi el...asa il lipesti pe cel nou direct pe piciorusele ramase ancorate in modul.

                Comment


                • #23
                  Mitrasca, cred ca doar ai zgariat. Mai sapa inca cel putin pe atit.

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by flaviuf View Post
                    Se sparge doar capatul condensatorului sau ce o fi el...asa il lipesti pe cel nou direct pe piciorusele ramase ancorate in modul.
                    Aaa. stai ca m-am prins,se sparge piesulica aia mica maro, eu credeam ca toata piesa aia paralelipipedica in intregime )))))
                    oare deviceul ce mai contine in interiorul acelei rasini?
                    Aseara am comandat piesele dar nu a sunat nimeni azi de confirmare, sper ca epe drum comanda. Abia astept sa imi soseasca sa o repar, ca e foarte utila in parcari strimte,plus ca la pariti am o poarta cam ingusta.

                    Comment


                    • #25
                      Excelent postul, am rezolvat problema.
                      Multumesc!

                      Comment


                      • #26
                        Super util postul, jos palaria
                        Am avut tendinta si eu sa sap dar am recurs la varianta spart releu, mult mai util.
                        Cu ocazia asta am bagat si niste spray pt motorase electrice si vad ca nu mai scoate zgomot asa urat la pliere.

                        Comment


                        • #27
                          Daca mai are cineva sigurante de vanzare, sunt amator. Rog contact pe PM. Merci!

                          Comment


                          • #28
                            Bun acest "HOW TO". Felicitari pentru economia realizata, comparativ cu PRETURILE de la reprezentanta.

                            Comment


                            • #29
                              Salut!

                              Mai are cineva varistori disponibili? Multumesc!

                              Comment


                              • #30
                                Si eu sunt interesat.
                                '07 Civic 5D 1.8 MT Executive Alabaster Silver Metallic

                                Comment

                                Working...
                                X