Colegarea unui sub-woofer (activ) la implantul audio de serie sau schimbarea difuzoarelor posterioare pe un Civic 3D

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• LittleM@n
    replied
    Care sistem? Si ce sa-ti faca in service? Ce treaba are ecranarea cu grosimea firelor?

Din cate tin minte, masina lui [g] merge foarte bine de cativa ani incoace, deci nu cred ca i-a afectat nici un sistem faptul ca are o grosime mai redusa a firelor pentru sub.

Leave a comment:

• Steve Works
    replied
    Originally posted by [g] View Post
    Am si eu pe Sedan un sub Blaupunkt tot activ - cica 120W RMS - si are aceeasi problema pe partea de alimentare, adica vine tot cu niste firicele amarate. Daaar, nu se simte nimic la auditie, totul este in parametri :]
    Da..dar pe termen lung poate sa-ti strice sistemul. Eu as duce-o in service sa vad daca se poate ecrana mai bine.

Leave a comment:

• [g]
    replied
    Am si eu pe Sedan un sub Blaupunkt tot activ - cica 120W RMS - si are aceeasi problema pe partea de alimentare, adica vine tot cu niste firicele amarate. Daaar, nu se simte nimic la auditie, totul este in parametri :]

Leave a comment:

• Robby_Alessio
    replied
    TKS "mane"...

Leave a comment:

• LittleM@n
    replied
    @ Robby: felicitari pt DIY, arata frumos
    In alta ordine de idei, roland are dreptate. Cablul este prea subtire pentru sub. Singura problema care poti sa o ai, pe langa pierderea de putere, este supraincalzirea cablului...care poate ajunge chiar pana la a lua foc, daca afara sau in masina sunt prea multe grade, si dai muzica tare. Deci, parerea mea, ca si o masura de siguranta, pune-l pe lista de prioritati de schimbat, nu de alta, dar pentru siguranta ta

Leave a comment:

• Robby_Alessio
    replied
    Originally posted by roland_fzj View Post
    uite ca aseaea eram obosit si nu am scris chiar corect... eu vorbeam de mm2... in fine o lungim si nu face bine topicului
    http://www.reuk.co.uk/AWG-to-Square-...-Converter.htm un link cu un tabel pt diametrul pe fiecare awg american
    oricum in poza cu firul tau vad ca are o rezistenta de 10A deci intr.un scenariu perfect sub ala scoate cam 70W dar tinand cont ca la intrarea in sub nu o sa ai niciodata 14.4v raman vro 50W...
    concluzia este ca daca nu ai ce sa faci intr.o zi si vrei putin mai multa putere schimbi cablul ala

pun 2 filmulete facute azi. unu cand am dat volumul prea tare pt porpagajul deschis si mi.a declansat un releu pt protectie de 120A pus pe fir si al 2 cu volumul dat pe la 3/4. acul se plimba pe gradatie intre 10 si 15V, minim am avut 11v dar mai aveam "talpa") faza asta cu scaderea de tensiune se aplicat la orice sub chiar daca este de putere mica.
    http://www.youtube.com/watch?v=X1G-y...ature=youtu.be
    http://www.youtube.com/watch?v=OwqqjQeAyNE&feature=youtu.be

si eu pierd mult pe tema asta... imi fura scaderea asta de tensiune in jur de 350-450W
    TKS pt consilii man...Sincer imi ajunge pt moment. Cand voi schimba difuzoarele si voi izola totul cu "dynamat" poate il schimb, dar acum nu.

Leave a comment:

• roland_fzj
    replied
    uite ca aseaea eram obosit si nu am scris chiar corect... eu vorbeam de mm2... in fine o lungim si nu face bine topicului
    http://www.reuk.co.uk/AWG-to-Square-...-Converter.htm un link cu un tabel pt diametrul pe fiecare awg american
    oricum in poza cu firul tau vad ca are o rezistenta de 10A deci intr.un scenariu perfect sub ala scoate cam 70W dar tinand cont ca la intrarea in sub nu o sa ai niciodata 14.4v raman vro 50W...
    concluzia este ca daca nu ai ce sa faci intr.o zi si vrei putin mai multa putere schimbi cablul ala

pun 2 filmulete facute azi. unu cand am dat volumul prea tare pt porpagajul deschis si mi.a declansat un releu pt protectie de 120A pus pe fir si al 2 cu volumul dat pe la 3/4. acul se plimba pe gradatie intre 10 si 15V, minim am avut 11v dar mai aveam "talpa") faza asta cu scaderea de tensiune se aplicat la orice sub chiar daca este de putere mica.
    http://www.youtube.com/watch?v=X1G-y...ature=youtu.be
    http://www.youtube.com/watch?v=OwqqjQeAyNE&feature=youtu.be

si eu pierd mult pe tema asta... imi fura scaderea asta de tensiune in jur de 350-450W
    Last edited by roland_fzj; 29-03-12, 15:19.

Leave a comment:

• Robby_Alessio
    replied
    Originally posted by Rares View Post
    Robby, ce masori tu acolo e camasa cablului. Un cablu nu se masoara asa. Se masoara doar miezul!
    a...ok...
    Am spus: nu sunt expert si acum nu sunt nebun sa tai cablul pt al masura (din nou, caci a trebuit sa-l tai cand l-am trecut de la motor inauntrupt a-mi intra pe "gaurica" creata)
    Din cate imi aduc aminte cred ca are mai bine de 2,5 mm in miez..
    Nu se poate deduce genul 4mm grosime tot deci 3mm mIezul. ?!?!

Leave a comment:

• Rares
    replied
    Robby, ce masori tu acolo e camasa cablului. Un cablu nu se masoara asa. Se masoara doar miezul!

Leave a comment:

• Robby_Alessio
    replied
    din ce am vazut ei zic ca amplifu din sub are 150w, eu din poze vad cablul de alimentare gen avg18 (Ø 1mm)... genu ala de cablu puneam la playere de 4x50W din care erau nominali vro 4x13W si aia cu distorsiuni si tot avea scadere de voltaj la intrare in player. La cablul tau la intrarea in sub (daca are 150w) in bass iti mai raman cel mult 11V...
    eu pe o statie de 2x60W la 4ohm am un avg8(Ø 3mm si ceva) si in putere am diferenta de 1-1.5V intre voltaju de la baterie si cel de la statie, statia cu pricina amplifica dif fata care merg doar pe medii si inalte...
    dar daca asa a venit sub ... au facut si ei economie si au pus minimul necesar, dar cu un cablu mai gros sigur scoti mai ceva putere din el
    spre ex la statia pt sub hifonics imi recomanda avg4 dar dupa ce am cautat atent am gasit un tabel facut de ei si avg4 era doar pt 1.8m lungime si asta este minimul recomandat pt nu a forta statia sa mearga in voltaj mic, eu i-am pus doar un avg0 ( Ø 50.5mm) pe vro 4.3m lungime si in bass puternic imi scade sub 10.4v in timp ce la borna am minim 12.1V...
    deci ce vreau sa zic ca m.am lungit cu scrisu este ca daca ai avem un cablu mai gros de la bat pana la sub sigur o sa scoata mai multa putere, asta daca are 150W si nu un 30w... dar daca vrei sa verifici de curiozitate iei un aparta de masura(analog daca ai) si masori voltaju la intrare in sub si dau drumu la o mel cu mai mult bass si vezi ce valori ai.
    nu zic ca nu merge cu ce au dat ei zic doar ca este loc de mai bine si de un bass ceva mai curat
    Ok te-am inteles...
    Uite cat este de gros cablul de alimentare:
    Click image for larger version

Name:	Foto0798.jpg
Views:	1
Size:	242.2 KB
ID:	711403
    Deci are 4mm in grosime

Leave a comment:

• roland_fzj
    replied
    din ce am vazut ei zic ca amplifu din sub are 150w, eu din poze vad cablul de alimentare gen avg18 (Ø 1mm)... genu ala de cablu puneam la playere de 4x50W din care erau nominali vro 4x13W si aia cu distorsiuni si tot avea scadere de voltaj la intrare in player. La cablul tau la intrarea in sub (daca are 150w) in bass iti mai raman cel mult 11V...
    eu pe o statie de 2x60W la 4ohm am un avg8(Ø 3mm si ceva) si in putere am diferenta de 1-1.5V intre voltaju de la baterie si cel de la statie, statia cu pricina amplifica dif fata care merg doar pe medii si inalte...
    dar daca asa a venit sub ... au facut si ei economie si au pus minimul necesar, dar cu un cablu mai gros sigur scoti ceva mai multa putere din el
    spre ex la statia pt sub hifonics imi recomanda avg4 dar dupa ce am cautat atent am gasit un tabel facut de ei si avg4 era doar pt 1.8m lungime si asta este minimul recomandat pt nu a forta statia sa mearga in voltaj mic, eu i-am pus doar un avg0 ( Ø 50.5mm) pe vro 4.3m lungime si in bass puternic imi scade sub 10.4v in timp ce la borna am minim 12.1V...
    deci ce vreau sa zic ca m.am lungit cu scrisu este ca daca ai avem un cablu mai gros de la bat pana la sub sigur o sa scoata mai multa putere, asta daca are 150W si nu un 30w... dar daca vrei sa verifici de curiozitate iei un aparta de masura(analog daca ai) si masori voltaju la intrare in sub si dau drumu la o mel cu mai mult bass si vezi ce valori ai.
    nu zic ca nu merge cu ce au dat ei zic doar ca este loc de mai bine si de un bass ceva mai curat
    Last edited by roland_fzj; 29-03-12, 13:11.

Leave a comment:

• Robby_Alessio
    replied
    Originally posted by KMR View Post
    Daca ai folosit ce a pus producatorul, totul ar trebui sa fie in regula.
    Numai originalul , Nu sunt atat de expert pt a-mi putea face de unul singur un subwoofer activ
    Cablul de alimentare

Name:	1 (2).jpg
Size:	327.6 KB
ID:	711400Click image for larger version

Name:	12.jpg
Size:	259.3 KB
ID:	711402

Cablul "telecomanda"

Name:	2.jpg
Size:	246.8 KB
ID:	711401
    Last edited by Robby_Alessio; 29-03-12, 00:35.

Leave a comment:

• KMR
    replied
    Daca ai folosit ce a pus producatorul, totul ar trebui sa fie in regula.

Leave a comment:

• Robby_Alessio
    replied
    cablul pt alimentare este mult prea subtire... pierzi putere si apar distorsiuni
    ... zici tu!?!?!?

Toate cablurile sunt cele originale si in automat si cel de alimentare este venit impreuna cu subwoofer-ul, nu l-am pus eu de capul meu
    Cred ca cei de la "Pioneer" cand au facut cutia (pt a o trimite la vanzare) in care au bagat sub-ul, instructiunile, cablurile pt colegari si ce mai era in cutie nu au gresit bagand unul mai subtire ci este totul calculat inainte de a iesi din fabrica...A? nu crezi?...ce zici am dreptate sau nu?
    Singurele cabluri puse de mine sunt cele pt a "fura" semnalul audio pt sub si sunt cele recomandate pt 12-24V sau implanturi Hi-Fi.

Leave a comment:

• roland_fzj
    replied
    cablul pt alimentare este mult prea subtire... pierzi putere si apar distorsiuni

Leave a comment:

Working...
X