Cum sa instalam aplicatii pe unitatile Honda cu Android 4.0.4

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
    ZiDan
    Senior Member

  • ZiDan
    replied
    Originally posted by MrGabOne View Post
    Salut, am o problema cu Waze-ul. Il folosesc de multa vreme pe telefon (deci il stiu) dar pe navigatia de la CRV cand ii dau un search moare cautand si nu gaseste nimic. In conditiile in care pe telefon in 2 secunde face ruta. Eu fiind in masina acum

    Later edit: navigatia e conectata wifi la net
    Sent from my A0001 using Tapatalk
    Cānd caută este foarte important să aibă viteză cum trebuie la internet. Spre ex dacă atunci cānd caută īți sună telefonul īți poate trece din 4g īn 2g adică cāțiva kbps și atunci cīnd revine viteza la internet el nu știut să īmi mai dea refresh. Plus că search-ul cică se face pe serverele lor lu dacă sunt aglomerate iar īți poate crea probleme.

    Leave a comment:

  • MrGabOne
    Junior Member

  • MrGabOne
    replied
    Salut, am o problema cu Waze-ul. Il folosesc de multa vreme pe telefon (deci il stiu) dar pe navigatia de la CRV cand ii dau un search moare cautand si nu gaseste nimic. In conditiile in care pe telefon in 2 secunde face ruta. Eu fiind in masina acum

    Later edit: navigatia e conectata wifi la net
    Sent from my A0001 using Tapatalk

    Leave a comment:

  • cerevelu
    Senior Member

  • cerevelu
    replied
    Waze are o limita de maxim 1000 de mile ( 1600 km) dar foarte des si la distante mult mai scurte sistemul nu merge. Explicatia oficiala a celor de la Waze este:

    "The 1000 mille is not a fixed limit. Depending on the complexity of the route and/or server load, the calculations can be stopped for shorter distances.
    Waze is not a route planner, it's a tool to help unexpected avoid traffic jams and road works on short and medium distances."

    Pentru distante mici ( maxim 600 km sa zicem) este senzational. Afara se folosesc sisteme cu TMC - si Honda are pe noile Navi, cand folosim aplicatia Garmin.

    https://en.wikipedia.org/wiki/Traffic_message_channel

    Leave a comment:

  • MrGabOne
    Junior Member

  • MrGabOne
    replied
    Originally posted by Doc View Post
    Waze asta e bun pe distante mici. Cand am vrut sa-l folosesc pentru o ruta mai mare 1600km a dat rateu. Nu vroia sa ia nicio ruta pana acolo. Am incercat si distante mai mici Bucuresti-Nadlag si aceeasi problema. Noroc cu apple maps.
    Asa este, eu fac frecvent Viena - Bucuresti (1100 km) si nu poate face ruta dintr-o bucata asa ca trebuie sa-i dau Viena - Pitesti si apoi dupa ce intru in Ro sa-i dau iar destinatia din Bucuresti. Dar si asa mi se pare foarte ok pentru informatii de drum ( radare, aglimerari etc)

    Sent from my A0001 using Tapatalk

    Leave a comment:

  • Doc
    Hondafan Member

  • Doc
    replied
    Waze asta e bun pe distante mici. Cand am vrut sa-l folosesc pentru o ruta mai mare 1600km a dat rateu. Nu vroia sa ia nicio ruta pana acolo. Am incercat si distante mai mici Bucuresti-Nadlag si aceeasi problema. Noroc cu apple maps.

    Leave a comment:

  • jules_k
    Senior Member

  • jules_k
    replied
    Cred ca am gasit o versiune americana sau ceva. Ca imi spune numele strazilor ceea ce e absolut inutil. In loc sa-mi spune prima la dreapta sau a doua sau tot asa. Mai testam.
    Incercam si un Here sa vedem ce zice.

    Leave a comment:

  • cerevelu
    Senior Member

  • cerevelu
    replied
    Originally posted by jules_k View Post
    Eu am o problema cu waze. In sensul ca nu-l cunosc deloc. Dar o sa-i dau o sansa. Sa vedem ce zice.
    Si poate gasim si Here la fel. Asta chiar ar fi interesant.
    Waze este senzational. Cititi cateva descrieri, teste, pe net, sa vedeti ce face cum face, este esential.
    Here este greu de crezut ca poate fi instalat pe unitatea Navi de la noi. Are un hardware jenabil, memorie mica, spatiu de stocare ca si inexistent, si e si foarte lenta si nu mai spun de sistem de operare de pe vremea masinilor cu aburi.
    O tableta moderna pusa acolo peste Navi, la asta ma gandesc eu acum. Cu 2 barete magnetice, elegant.

    Leave a comment:

  • ro861
    Senior Member

  • ro861
    replied
    Cu Waze nu e mare lucru de cunoscut. Il instalezi, il configurezi minimal din setari, ii dai dai drumul si mergi. Fie ca ii setezi o destinatie, fie ca nu, iti arata unde esti si ce ai in jur: aglomeratie, gropi, alte pericole, politie/radar, accidente si toate celelalte.
    Mie mi se pare foarte ok, desi detin (contracost, bineinteles) si Navigon, dar in lipsa modulului activ de Live traffic, ma multumesc cu Waze.
    Recomand.

    Leave a comment:

  • jules_k
    Senior Member

  • jules_k
    replied
    Eu am o problema cu waze. In sensul ca nu-l cunosc deloc. Dar o sa-i dau o sansa. Sa vedem ce zice.
    Si poate gasim si Here la fel. Asta chiar ar fi interesant.

    Leave a comment:

  • MrGabOne
    Junior Member

  • MrGabOne
    replied
    Eu cred ca cel mai bun mix ar putea fi Waze (pt info on-line) si Here (pentru off-line). Eu asta vreau sa fac.

    Sent from my A0001 using Tapatalk

    Leave a comment:


  • Ciurica
    replied
    Originally posted by jules_k View Post
    Butonul de settings e vizibil doar pe jumatate.
    Asa este si pe delefon, faca parte din designul google

    Leave a comment:

  • ZiDan
    Senior Member

  • ZiDan
    replied
    Originally posted by jules_k View Post
    Eu am facut-o in 10 minute.
    Oricum dupa reset la unitate trebuie bifat unknown sources neaparat.
    Ce e enervant e ca am adaugat shortcut pe ecranul principal si e o icoana mica.
    Si maps fara navigatie cu ruta activa e doar daylight theme si noaptea e cam aiurea. Insa pe navigatie trece pe night mode.
    Se poate seta terain view si atunci e mai decent. Butonul de settings e vizibil doar pe jumatate.
    Păi și nu mai bine bagi Waze decāt Maps? Că fost sunt aceleași hărți de la google și ai și night mode.

    Leave a comment:

  • jules_k
    Senior Member

  • jules_k
    replied
    Eu am facut-o in 10 minute.
    Oricum dupa reset la unitate trebuie bifat unknown sources neaparat.
    Ce e enervant e ca am adaugat shortcut pe ecranul principal si e o icoana mica.
    Si maps fara navigatie cu ruta activa e doar daylight theme si noaptea e cam aiurea. Insa pe navigatie trece pe night mode.
    Se poate seta terain view si atunci e mai decent. Butonul de settings e vizibil doar pe jumatate.

    Leave a comment:

  • MrGabOne
    Junior Member

  • MrGabOne
    replied
    Originally posted by jules_k View Post
    Si am reusit.
    Reset general la unitate.
    Intrat pe linkul cu kahur.ee, instalat permission app, sters download, instalat maps, open perm app, setat conform lui kahur.ee si dupa vreo doua ignore si accept si skip a mers.
    Merge si muzica si restul. Doar trebuie sa setez ora din nou la ceas.
    Ok, deci pot sta linistit de 2 ori ): 1 pentru ca merge si 2 pt ca voi "purcede" si eu in week-end.

    Sent from my A0001 using Tapatalk

    Leave a comment:

  • Doc
    Hondafan Member

  • Doc
    replied
    Lasa-mi numar de telefon in PM ca sa te sun cand as putea sa ajung.

    Leave a comment:

Working...
X