Anvelopa cu galma

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Anvelopa cu galma

    Acum 2 saptamani am reusit sa dau cu masina intr-o groapa pe centura. Impactul a fost foarte puternic si m-am oprit in prima benzinarie sa constat pagubele.
    Anvelopa fata dreapta (225/45/R17) a facut o galma cat 1/3 marimea unui ou. In seara respectiva nu am reusit sa gasesc vulcanizare si am decis sa-mi continui drumu catre Pitesti, ruland insa cu o viteza redusa (aprox. 80 km/h). In pitesti am mutat anvelopele de pe fata pe spate si de atunci merg asa (la intoarcere nu am trecut de 120 km/h).

    Nu a aparut nici o problema pana acum si ma gandeam sa mai tin anvelopa cu galma pana in martie cand pun cauciucurile de vara. E prea riscant sa merg asa inca 1 luna ? Din cate stiu eu explozia unei anvelope de pe spate nu e periculoasa decat daca te sperii si reactionezi aiurea.

    Anvelopa cu galma cel mai probabil o voi arunca in primavara, dar nu stiu daca sa cumpar una sau doua anvelope noi. Cauciucurile de iarna le am de 2-3 ani dar mi se pare ca sunt foarte putin tocite. Se poate schimba doar cea cu galma ?
    '09 Honda Civic 5D Sport 1.8 MT - Crystal Black Pearl

  • #2
    Daca ploua sau e zapada/gheata si ai explozia la peste 40km/h esti sigur pricopsit cu un "tetacheu"...Schimba anvelopa cu una second-hand de profil asemanator.
    Hondafan forever

    Comment

    Working...
    X