Discutii anvelope de vara

Collapse
This is a sticky topic.
X
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• E sunt mai ieftine.
    uite mai jos
    http://www.shopmania.ro/anvelope/p-f...7-91y-19174181
    2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
    EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

Comment

• scuze. n-am specificat dimensiunea. eu ma referam la 225/50R17
      e destul de mare diferenta de pret intre 225/45 si 225/50
      Accord CU1, 2009

Comment

• Eu am Yokohama C Drive, destul de OK.

Comment

• Eu o sa merg pe semperit sau sava 224/45R17 sa mai redus bugetu anu asta. Am vazut ca au rezultate bune la franare pe uscar si plaie problema e raspunsul la schimbarea directiei perete lateral moale dar confort sporit.

Sent from my Windows Phone using Tapatalk

Comment

• In ce bani vrei sa te invarti Dragos??
            ....

Comment

• Originally posted by Dan P View Post
              Nu am idee de cate kg au .

Sunt multumit desi nu am apucat sa le testez serios. M-am "infipt" in cateva curbe sa vad cum se tin si pot sa spun ca e excelent. Nu am apucat sa si derapez sau sa intre VSA-ul desi am exagerat putin.
              Sunt destul de silentioase.

Am dat vreo 1900 RON cu montaj pe 4 buc 225x45R17
              Salut. Spune-mi te rog, au protectie pentru janta? Ca ma uitam pentru a mea, dar nu este mentionat sa aibe.
              PS: era vorba de zLine-uri.
              BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

Comment

• Nu ma pricep da banui ca nu . Parca la Bridgestone era mai goasa "buza" care vine pe janta.
                Attached Files
                ....

Comment

• Interesante mai sunt si Uniroyal RainSport 3, cel putin ca design.
                  Attached Files
                  '07 Honda Accord 2.0 LS M/T Silver Alabaster

Comment

• Originally posted by Dan P View Post
                    Nu ma pricep da banui ca nu . Parca la Bridgestone era mai goasa "buza" care vine pe janta.
                    Din pacate nu au... Protectia este fix la buza jantei, cauciucul trebuie sa iasa cativa mm peste janta (la unele tipuri de gume chiar mai mult - spre un cm). Astea vin fix la nivelul jantei, trebuie sa fii atent.
                    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

Comment

• Saaau, poți pune cercuri d-alea roșii...

Comment

• Pe la 1400-1500 lei. Cele doua modele au protectie janta am fost de le-am vazut la depozit.

Sent from my Windows Phone using Tapatalk

Comment

• Eu mi-am luat BF Goodrich, aceleasi dimensiuni, in aproximativ acelasi buget. Cele de iarna, achizitionate sezonul care tocmai a trecut sunt aceeasi marca, R16 insa, si sunt multumit de ele.
                          Anvelopele le-am luat de pe http://www.anvelope-popgom.ro/ -- au preturi bune zic eu, am facut plata online marti, azi au ajuns la mine, totul OK, dot 0314.

Comment

• Originally posted by Xander View Post

Ar mai merge Yokohama Advan AD08 daca nu te intereseaza cum sunt pe ploaie si vrei ceva cu perete ff dur. Astea ar fi champions la drum uscat si curbe, dar si pentru TypeR mi se pare overkill.

In concluzie, ai grija ca o anvelopa cu perete ff dur iti modifica grav masina ca si confort si in general genul ala de gume (facute sa te dai tare cu ele) necesita si incalzire prealabila pentru a ajunge la parametri. Din aceste motive, as exclude de pe lista aia SE002 si hankook S1.

Am folosit AD08 din Sept 2011 si mie mi se par foarte aderente chiar si pe ploaie, Michellin-urile stock aveau mai putina aderenta pe uscat decat Neova-urile pe ploaie...In prezent au aproximativ 24.000km rulati si trebuie schimbate in curand. Nu inteleg de ce zici ca ar fi overkill pt un Type R, la mine au schimbat radical masina si e doar de 1.8, Michellin-urile originale scartaiau foarte mult la plecare, ca sa scartai Neova-urile trebuie sa ma chinuie rau talentul; volanul e mult mai "responsive" si masina se balanseaza mai putin la schimbari bruste de directie.

Cum ziceam, in curand trebuie sa le schimb si ma gandeam sa incerc ceva diferit si mai ieftin (120 pt Neova). Ce ati alege din urmatoarele:

Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2 - 225/45 R17 94Y XL @ 84

Bridgestone RE070 Potenza RE 070 - 225/45 R17 90W @ 83

Yokohama Advan Sport V105 225/45 - ZR17 94Y XL @ 94

Tread Width:
                            8.5" Neova AD08
                            7.7" V105
                            8.3" Eagle F1 A2
                            8.7" RE070

Tind spre RE070 si par sa fie in aceeasi clasa cu Neova.

LE: Acum am observat ca Neova AD08 au fost imbunatatite si se numesc AD08R.
                            Lumpy
                            Senior Member
                            Last edited by Lumpy; 21-04-14, 20:44.
                            Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC 6 M/T 2008 Sport, Orange Tangerine, Yokohama Advan Neova AD08
                            This message was printed on recycled bytes.

Comment

• Cand spui Michelin stock te referi probabil la Primacy. Da, ale sunt slabe pentru ca au fost gandite sa reziste 50k km+. Asa am avut si eu Michelin Energy pe 15'' pe Accord si erau praf. De acolo pana la Michelin Pilot Cup (care sunt in aceeasi clasa cu AD08) mai ai asa: PS3, PS2 si mai nou PSS aka Pilot Super Sport.

Am scris mai sus de ce e overkill: nu ai masina pt asa ceva, sunt dure ca naiba, rezista relativ putin si pe ploaie sunt mai slabe decat niste UHP bune (vezi note la rain AD08 vs PSS).

Acum ca au avantaje, e foarte adevarat: duritatea peretelui iti face directia brici, rezistenta scazuta inseamna ca tin fantastic pe uscat etc. Dar per total, eu sunt 100% multumit cu PSS pe TypeR, masina e mai confortabila si decat cu Potenza RE050 (nu mai zic de RE070 sau AD08), directia e super ok, nu necesita mare incalzire (nu stiu cum sunt AD08 la acpitolul asta, RE050 erau praf neincalzite, mai ales la frane, RE070 sunt mai rau...), au aderenta garla si sunt garantate 30.000 mile de producator... Ce sa le mai cer? Pentru ce sa renunt la confort, sa dau bani mai multi si sa reziste mai putin gumele, sa stau cu frica ca nu sunt incalzite si intru in cel din fata dimineata cand merg la munca etc?

Sigur ca daca nu te deranjeaza toate astea, normal ca niste semi-slick sunt mai bune decat majoritatea gumelor la aderenta, dar mie personal mi se par overkill chiar si pt FN2.
                              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

Comment

• Da-mi te rog un link cu un test direct sau unde PSS si AD08 sunt testate la aceeasi categorie.

AD08 cred ca ar rezista in jur de 30.000km daca nu le fortezi des la plecari. Unul din Primacy-urile de au venit pe masina a trebui sa-l inlocuiesc pe la aprox 15.000km pt ca am luat un cui, asa ca prefer un model mai bun decat unul care rezista mai mult. Mi se pare exagerat sa zici "sa stau cu frica ca nu sunt incalzite si intru in cel din fata dimineata cand merg la munca etc", pe un circuit o sa simti mai mult diferenta intre reci si incalzite dar prin oras eu cel putin la plecarea de pe loc le vad foarte aderente (AD08), poate nu sunt la capacitatea lor maxima de aderenta, dar sunt mai mult decat ai nevoie si peste multe modele "de strada".
                                Lumpy
                                Senior Member
                                Last edited by Lumpy; 22-04-14, 00:41.
                                Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC 6 M/T 2008 Sport, Orange Tangerine, Yokohama Advan Neova AD08
                                This message was printed on recycled bytes.

Comment

Working...
                                X