Lanturi zapada CR-V 225/60R18

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Lanturi zapada CR-V 225/60R18

Salutare hondafans,

Fiind primul meu post aici, sa ma prezint, impreuna cu masina
    Incepand din Aprilie 2018 sunt posesor de Honda CR-V 2.0 i-VTEC AT 4WD model Executive. Deci cauciucurile sunt 225/60R18. Caut sa achizitionez pe pereche de lanturi pentru iarna. Eu sper sa nu ajung sa le folosesc, dar daca trebuie folosite in iarna asta, as vrea sa le am in portbagaj.
    La anvelope de dimensiunile astea, ofertele nu sunt foarte multe...si am mai vazut ca pe unele modele de lanturi scrie ca sunt si speciale de SUV.
    A folosit pana acum cineva lanturi pentru anvelope (zapada, etc) pe CR-V?
    Orice recomandare/sugestie este binevenita.

Multzam fain,
    Ioan

Salutare si bine ai venit!

Depinde de buget, dar ca fapt divers, ai nevoie de 2 seturi, unul pentru fiecare punte motoare... Ma rog, sunt pareri ca trebuie puse pe puntea spate daca ai doar o pereche.

Unele OK ar fi astea: https://m.emag.ro/lant-antiderapant-.../pd/DN0LGBBBM/
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

Salut si sa te bucuri de masina cat mai mult. Ai facut o alegere excelenta, crede-ma...!

Eu am in portbagaj (iarna) o pereche de lanturi, de fapt un sistem de ajutor in caz de zapada mare, numit "Clack and go", luat cu mai multi ani in urma, cred ca prin toamna-iarna 2013, pe care le-am folosit cu succes de cateva ori, pe rotile din fata, adica pe cele principal tractoare.

Sistemul asta se prinde pe unul din suruburile de fixare a rotii si este doar pe partea de rulare, format din niste talpici de cauciuc legate intre ele cu niste tije metalice.Totul se (de)monteaza in cateva minute.

Legat de dimensiuni, la lanturi nu conteaza ce jante/anvelope ai, fie ele de iarna (pe 17") sau de vara (pe 18"), conteaza doar diametrul si latimea anvelopei, care in oricare din variante sunt aceleasi.
      Oricum, trebuie sa ai in vedere ca lanturile "clasice" afecteaza in mers anvelopa, deci trebuie folosite doar cand nu ai incotro si scoase imediat ce ai trecut pe asfalt, altfel deranjul e mare.

In sfarsit, indiferent ce vei alege, lanturile pot fi cu adevarat utile la zapada mare, pe drumuri necuratate. Dar sa speram ca nu vom avea nevoie...
      O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

Comment

Am fost de cateva ori in Austria iarna si toata lumea cu 4x4, unde era obligatoriu de pus lanturi, punea pe puntea permanenta - in cazul CR-V, normal, puntea din fata.
        Si producatorul Thule precizeaza pentru CR-V ca trebuie puse in fata in primul rand. Sigur ca se pot pune 4 lanturi dar de obicei 2 ajung.
        Am mers cu lanturi mult; am mers si cu zapada pana la portiera, am mers si pe gheata sau pe drum extrem de alunecos.
        Am intrat cu masina in sant - imi fusese lene sa pun lanturile si a alunecat incontrolabil - si am scos-o punand 2 lanturi pe dreapta, in fata si in spate... caci pe stanga era un perete de stanca si era imposibil de ajuns.
        Am ceva aventuri cu lanturile, nu numai la CR-V.
        Ca sa nu omorati cauciucurile si jantele va recomand niste lanturi premium care in plus sa se puna usor.
        Eu le am pe acestea si sunt foarte multumit: https://portbagajeauto.ro/lanturi-an...sy-fit-suv-250
        Daca la noi pusul lanturilor e mai mult un moft, in Ungaria si Austria am intalnit cazuri in care daca nu aveai lanturi nu aveai voie sa mergi.

CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T

Comment

si la noi prin nordul tarii pe soselele din maramures, bistrita-vatra dornei, colibita, am prins politisti care te verificau iarna de lanturi, de nu aveai te intorceau. Nu e obligatoriu legal, dar risti sa ramai pe drumurile de munte si sa blochezi circulatia.
          Exista indicatoare rutiere care obliga la folosirea lanturile antiderapante. Sunt amplasate in zonele de munte cunoscute pentru conditiile meteo nefavorabile, dar pot fii intalnite si pe drumuri mai circulate. Lanturile trebuie montate pe puntea motoare, la CRV pe puntea fata, eu am pentru ambele punti dar nu le-am folosit inca, ca prefer cauciucuri off road sau stau in casa nu ma fatai pe drum cand viscoleste.
          Am lanturi din plastic cu crampoane fier la vanzare. sunt usor de pus pe ger, nu stiu cat sunt de rezistente, desi sunt variantele mai scumpe.
          Chiar cele solide metalice se folosesc pe distante scurte si trebuie sa stii a doza pedala altfel risti sa le rupi. Jantele trebuie sa fie de scandal. Aveam niste lanturi metalice ieftine, le-am montat si am facut cam 30 de metri pana le-am rupt. Si asta cu un Matiz.
          ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

Comment

Originally posted by dacliber View Post
            Chiar cele solide metalice se folosesc pe distante scurte si trebuie sa stii a doza pedala altfel risti sa le rupi. Jantele trebuie sa fie de scandal. Aveam niste lanturi metalice ieftine, le-am montat si am facut cam 30 de metri pana le-am rupt. Si asta cu un Matiz.
            Da da da, are mare dreptate dacliber, mare atentie, nu se merge cu lanturi peste 40 km/h maxim, hai 50Km/h la mare nevoie doar cateva secunde.
            Cu jantele, trebuie vazut, in principiu lanturile premium sunt concepute sa nu atinga sau macar sa nu zgarie jantele.
            Pentru cine are de a face cu drumuri unde este nevoie, lanturile sunt extrem extrem de utile.
            Cel mai bine a rezumat dacliber situatia de la noi, unde chair daca esti OK altii nu sunt si stai blocat pe drum pentru ca un pampalau cu un tir nu stie sa conduca si a blocat drumul ( si sunt multi...): "stau in casa nu ma fatai pe drum cand viscoleste"
            CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T

Comment

si pe mine tot Thule ma tenteaza - sunt in cautare de lanturi zilele acestea
              ezitam intre Easy Fit si K Summit (care pareau a fi mai usor de instalat) dar din video evident ca Easy Fit sunt castigatoare
              K Summit par a proteja janta mai bine dar trebuie prinse de prezon
              "Ethics. That's always so inconvenient."
              Cal Lightman

Comment

Aveti grija ca la CRV lanturi ori sunt gen Centrax ori sa aiba clearing mic, sa fie omoligate "S" clearing, ey am gasit ceva pe 12mm dar nu sunt sigur ca merg, cred ca singurele sunt cele gen centrax

Comment

Eu am comandat asta https://aleo.ro/auto-moto/lanturi-an...-pro-9706.html

Comment

Despre asta vorbeam: https://www.rogroup.ro/lanturi-antid...buc-295-30-r19
                    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

Comment

Working...
                    X