Placute frana pentru ´15 Accord (CU3)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Placute frana pentru ´15 Accord (CU3)

    Salut,
    pe Accord-ul meu (CU3, diesel 2.2L, 2015), am de 16k placute TRW pe masina, inlocuindu-le pe cele originale, pe discurile OEM, la franare pe axa fata, de ceva timp, am un zgomot slab ca si cu se "strange ceva "( vuhhh...), am fost la un service, raspunsul lor: Placutele sunt prea dure si imi tocesc discurile. Trebuie sa le schimb cu unele mai "moi"
    Discurile sunt uzate uniform, dar au o mica margine ramasa pe exterior.

    La spalarea jantelor si curatarea cu presiune a etrierilor, am observat ca placutele franeaza doar pe mijloc, asa arata pata lasata dupa spalarea discului, la miscarea masini, 5 metri, frana f slaba.

    Masina franeaza bine, dar din cand in cand apare acel zgomod surd, ca si cum se strang doua piese conice, sa fie pasuirea placutelor, pasta din care este facuta placuta sa fie prea dura? Am sesizat zgomotul la deplasarea in oras, franari dese, in coloana, dar nu este permanent. Nu am probleme de alta natura, doar acel zgomot.
    Astept pareri, poate stie cineva din experienta lui ce trebuie sa fac?

    Stie cineva ce placute sunt compatibile cu discurile OEM, in afara de cele originale Honda? Ce imi puteti recomanda din experientele voastre. Am citit pe forum si nu sunt lamurit inca.
    Cat costa un set de placute OEM Honda Accord, complet pt. masina luat de pe COX?
    Pretul oferit de reprezentanta este prea mare, avand in vedere ca placutele originale m-au tinut cam 27k.
    Vreau sa imi cumpar placute noi si sa ma duc la ASKO si sa le montez, la revizia urmatoare, schimband si lichidul de frana, masina are deja 3 ani si 5 luni. Nu vreau sa trec prin experiente neplacute si sa fac colectie de placute.
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 11-11-18, 19:01.

  • #2
    Placutele ATE.

    Comment


    • #3
      Placute ATE, punte fata, nu am gasit, cred ca nu se fabrica. Am gasit la o firma online, dar pe site nu le aveau, ceva nu imi pare normal. Daca se fabrica si pt. fata apareau la toti vanzatori online, asa ca ma gandesc ca sunt contrafacute.
      Codurile mele OEM,pentru placute sunt: frana fata 45022TL1G01-spate 43022TL1G02.
      Multumesc Harris!

      Comment


      • #4
        Intrebare: - ati folosit placute AISIN? Ma gandesc ca poate se impaca bine cu discurile, "vorbind" aceeasi limba, ?
        Am gasit asta: https://www.autopieseonline24.ro/aisin/12862966, au si punte spate.

        Comment


        • #5
          salut,
          nimeni ???

          Comment


          • #6
            Buna seara,
            observ, din pacate, ca aceasta pagina a forumului, este pe moarte....

            Comment


            • #7
              Placute de frana STARK, a folosit cineva?

              Comment


              • #8
                Originally posted by scorpionul negru View Post
                Buna seara,
                observ, din pacate, ca aceasta pagina a forumului, este pe moarte....
                Ma gandesc ca nimeni din cei care au vazut intrebarea ta nu a folosit placutele respective, probabil de aia nu e nici un raspuns.
                Daca toti cei ce nu am folosit acele placute am raspunde cu "Nu", imagineaza-ti ce carnat inutil ar iesi...

                Comment


                • #9
                  Salut,
                  Imi poate spune cineva, din propia experienta, parerea despre imperecherea discurilor OEM cu placute de frana de la EBC? Cum se comporta: franare, uzura, zgomot?

                  Comment

                  Working...
                  X