Update harti Navigatie Honda CR-V 2016

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Update harti Navigatie Honda CR-V 2016

    Salut,

    am si eu o mica problema, cumva am reusit sa-mi fac un update la navigatie cu niste harti gresite si acum GPS-ul meu nu mai ma pozitioneaza corect pe sosea, nu se vad stradutele aditionale ... etc. Multe probleme

    Daca incerc sa urmez procedura standard de update, sa folosesc un stick USB si Garmin Express, modulul GPS este detectat acum ca cel dupa Honda Jazz/HR-V, ceea ce este gresit.

    Poate cineva sa-mi trimita si mie fisierul .xml care este generat pentru o Honda CR-V 2016 ? Este nevoie doar sa puneti un stick USB in unul din USB-urile din consola, iar din meniul "Setings" al aplicatiei GPS sa alegeti update. Atunci, aplicatie copiaza pe stick un fisier .xml, acela este fisierul care ma intereseaza

    Multumesc frumos

  • #2
    Poate ar trebui si un update de firmware la unitatea navi. Daca nu e tarziu maine va trimit eu fisierul necesar.
    Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
    Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
    Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

    Comment


    • #3
      Nu cred ca va merge, pentru ca acel fișier este generat după ce se încarcă un alt fișier in aplicația garmin, cel generat de sistemul de navigație al mașinii, care am înțeles ca va conține și vinul mașinii. Tu de ce nu mai încerci încă o data sa faci toată procedura direct pe mașina ta, nu e mai safe așa?
      2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
      Ex:
      2014 Honda Civic Executive
      2011 Honda Civic GT

      Comment


      • #4
        Originally posted by Ciurica View Post
        Salut,

        am si eu o mica problema, cumva am reusit sa-mi fac un update la navigatie cu niste harti gresite
        As fi si eu curios cum s-a facut asta, pentru ca procedeul este absolut automat, imposibil de pus alte harti... absolut imposibil. Cum ati facut anume?
        Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
        Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
        Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

        Comment


        • #5
          Originally posted by cerevelu View Post

          As fi si eu curios cum s-a facut asta, pentru ca procedeul este absolut automat, imposibil de pus alte harti... absolut imposibil. Cum ati facut anume?
          De cand am masina, am facut de cel putin 2 ori update la harti, dar de data asta mi s-a corupt stikul de memorie si de lene, nu m-am dus la masina cu un stick nou, sa dau update si sa-mi puna acel fisier xml pe stick, am incercat din Garmin Expres sa adaug eu de mana un device nou si am reusit sa downloadez o versiune de harti pe un stick nou, gandindu-ma ca daca nu sunt compatibile cu device-ul din masina, nu se va face update-ul, insa, s-a facut si asa m-am ales cu niste harti maritime pe navigatia din masina, iar acum, cand solicit update la harti, in fisierul xml sunt puse datele unui alt model de GPS, probabil un GPS pentru nave maritime.

          Ma intereseaza un fisier .xml de la o Honda CR-V, pentru a lua versiunea de harti si ID-ul deviceului si sa editez xml-ul meu.

          Multumesc frumos

          Comment


          • #6
            Originally posted by cerevelu View Post
            Poate ar trebui si un update de firmware la unitatea navi. Daca nu e tarziu maine va trimit eu fisierul necesar.
            Nu este tarziu, multumesc mult.

            Comment


            • #7
              Originally posted by Ciurica View Post

              Nu este tarziu, multumesc mult.
              V-am trimis fisierul. Sa ne spuneti daca merge.
              Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
              Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
              Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

              Comment


              • #8
                Multumesc frumos, o sa revin.

                Comment


                • #9
                  Salut,

                  nu s-a rezolvat problema. Se pare ca hartile pe care le instalasem eu nu erau gresite. XML-ul generat de device-ul meu este aproape identic cu cel de la tine. O sa trec pe la service sa vedem daca a mai patin cineva treaba asta.

                  Multumesc frumos pentru ajutor, o sa revin cu solutia dupa ce rezolv.

                  Comment


                  • #10
                    dar update la ultimul firmware al unitatii navi ati facut? Este esential.
                    Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                    Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                    Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                    Comment


                    • #11
                      Da nu mai stiu care este ultimul update acum, eu am RC7 si parca am auzit de RC8 dar nu l-am cerut la service inca. Probabil asta trebuie sa fie urmatorul pas, sa cer update d e software.

                      Comment


                      • #12
                        Am fost la service, s-a facut un reset complet la unitate si reinstalat aplicatia de harti. Acum este ok, dar tot nu am o explicatie pentru ce s-a intamplat.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Ciurica View Post
                          Am fost la service, s-a facut un reset complet la unitate si reinstalat aplicatia de harti. Acum este ok, dar tot nu am o explicatie pentru ce s-a intamplat.
                          pai ati explicat mai sus destul de clar, si mi se pare credibil: " mi s-a corupt stikul de memorie si de lene, nu m-am dus la masina cu un stick nou, sa dau update si sa-mi puna acel fisier xml pe stick, am incercat din Garmin Expres sa adaug eu de mana un device nou si am reusit sa downloadez o versiune de harti pe un stick nou, gandindu-ma ca daca nu sunt compatibile cu device-ul din masina, nu se va face update-ul, insa, s-a facut si asa m-am ales cu niste harti maritime pe navigatia din masina, iar acum, cand solicit update la harti, in fisierul xml sunt puse datele unui alt model de GPS, probabil un GPS pentru nave maritime."
                          Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                          Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                          Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by cerevelu View Post

                            pai ati explicat mai sus destul de clar, si mi se pare credibil: " mi s-a corupt stikul de memorie si de lene, nu m-am dus la masina cu un stick nou, sa dau update si sa-mi puna acel fisier xml pe stick, am incercat din Garmin Expres sa adaug eu de mana un device nou si am reusit sa downloadez o versiune de harti pe un stick nou, gandindu-ma ca daca nu sunt compatibile cu device-ul din masina, nu se va face update-ul, insa, s-a facut si asa m-am ales cu niste harti maritime pe navigatia din masina, iar acum, cand solicit update la harti, in fisierul xml sunt puse datele unui alt model de GPS, probabil un GPS pentru nave maritime."
                            Pai da, dar instaland hartile cu fisierul .xml de la tine ar fi trebuit instalate hartile corecte, cel putin versiunea de soft si versiunea hartilor era ok acum. Hartile instalate de mine, erau tot pentru Garmin DashBoard (si un numar lung ales aleator de mine).

                            Comment

                            Working...
                            X