Activare Cruise Control clasic

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Activare Cruise Control clasic

Salutare tuturor,

Sunt posesor al unei Honda Civic Sedan 2017 si as vrea sa stiu cum se activeaza Cruise Control-ul clasic. Mi-a aratat vanzatorul de la dealer cand am facut test drive-ul dar nu mai tin minte.

Multumesc,
    Vali

Cred ca la modelele de Europa nu exista modul CC standard. Am gasit manualul versiunii de US si scria ca trebuie sa tii apasat cateva secunde pe butonul ce seteaza distanta (sau ma rog, timpul pana la impact) si treci pe modul Cruise Control standard.
    Am incercat asta si nu se intampla nimic la mine.
    Pe un alt forum se mai plangea cineva cu masina de EU ca nu merge CC standard cand cineva cu masina de US i-a recomandat aceeasi manipulare.

Probabil masina de la dealer pe care am facut test drive-ul a fost configurata dupa livrarea masinii...

Comment

La crv se poate dezactiva din meniul mașinii.
      2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
      Ex:
      2014 Honda Civic Executive
      2011 Honda Civic GT

Comment

Exista vreun scenariu in care cruise controlul clasic e de preferat celui adaptiv? ca eu nu il vad.

Comment

Eu sunt unul din cei cărora nu le place Cruise Control-ul adaptiv. Din păcate pentru mine, la CU2 nu îl pot dezactiva.
          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
          My cars:

'09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

Comment

Originally posted by teo_paul View Post
            Exista vreun scenariu in care cruise controlul clasic e de preferat celui adaptiv? ca eu nu il vad.
            Pentru mine ar fi timpul de răspuns relativ mare: de exemplu când o mașina din fata încetinește ca sa facă dreapta, acc nu “vede” suficient de repede ca mașina din fata a făcut deja dreapta, trec câteva secunde când practic iti oprește mașina chiar dacă nu ai pe nimeni in fata, ceea ce e enervant și pentru tine și pentru cei din spate...
            2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
            Ex:
            2014 Honda Civic Executive
            2011 Honda Civic GT

Comment

Originally posted by bacu View Post

Pentru mine ar fi timpul de răspuns relativ mare: de exemplu când o mașina din fata încetinește ca sa facă dreapta, acc nu “vede” suficient de repede ca mașina din fata a făcut deja dreapta, trec câteva secunde când practic iti oprește mașina chiar dacă nu ai pe nimeni in fata, ceea ce e enervant și pentru tine și pentru cei din spate...
              Am patit si eu ceva similar, si m-au claxonat vreo doi din spate ca de ce pun frana.

Comment

Originally posted by alexme24 View Post

Am patit si eu ceva similar, si m-au claxonat vreo doi din spate ca de ce pun frana.
                Salut,

Ce povestiti voi, da este adevarat. Insa ACC-ul e de preferat a se folosi in conditii de trafic constant din afara orasului (e o recomandare si in manual in acest sens).
                Eu il folosesc in oras doar cand e mai putin aglomerat (ore de seara). Am observat ca astfel e gestionat mai bine consumul de combustibil.

Pe de alta parte am observat ca exista un delay, de cateva secunde, intre momentul petrecerii unui eveniment si reactia sistemului, din acest motiv evit sa-l mai folosesc in trafic mediu si aglomerat, in oras.

Comment

Eu îl folosesc doar pe autostradă. Și nu-mi place.
                  I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                  My cars:

'09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                  '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                  '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                  '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                  EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                  EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                  EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                  EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                  EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                  EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

Comment

Cred ca sunt diferente de implementare intre Civic-ul curent si Accord. Eu m-am inteles bine cu el cu autostrada / DN cu 2 benzi pe sens, inclusiv in conditii de trafic mai aglomerat. Poate si pentru ca il pun sa tina distanta aproape maxima de masina din fata (parca 3 din 4 liniute). Prefer insa sa conduc eu cand se aglomereaza situatia, nu stiu de ce insa ma simt mai stapan pe masina asa.

Comment

datile in care mi-a fost super util pilotul adaptiv au fost cele in care am prins vizibilitate meteo ultra redusa - 1 ceata si odata o ploaie ultra infecta - pe autostrada
                      in rest nu prea il folosesc
                      cred ca e mai ales pentru altfel de tari in care poti face peste 500 km la un drum pe autostrada

ce ma enerveaza la el e cat de lent re-accelereaza dupa ce se repliaza masina din fata
                      "Ethics. That's always so inconvenient."
                      Cal Lightman

Comment

La mine accelereaza in blana, daca diferenta de viteza este mai mare de ~20 km/h. Adica, de exemplu, pe la 90-95km/h viteza de deplasare, treapta 6, viteza setata 145km/h, schimb banda, juma de secunda mai tarziu vad boost gauge-ul full si simt cum ma impinge in scaun. Pe masura ce se apropie de valoare setata o lasa mai moale, a.i cand ajunge acolo nici nu accelereaza, nici nu incetineste. Chiar m-a uimit cum a calcat-o. La voi nu e la fel?

Later Edit: acum vad ca tu ai CW2.

Comment

Originally posted by closchkutza View Post
                          La mine accelereaza in blana, daca diferenta de viteza este mai mare de ~20 km/h. Adica, de exemplu, pe la 90-95km/h viteza de deplasare, treapta 6, viteza setata 145km/h, schimb banda, juma de secunda mai tarziu vad boost gauge-ul full si simt cum ma impinge in scaun. Pe masura ce se apropie de valoare setata o lasa mai moale, a.i cand ajunge acolo nici nu accelereaza, nici nu incetineste. Chiar m-a uimit cum a calcat-o. La voi nu e la fel?

Later Edit: acum vad ca tu ai CW2.
                          Si la mine face la fel. Si apropo de ACC - asta si LKAS au fost cateva din motivele pentru care am ales Civicul in defavoarea unei Corolla. Am zis ca daca iau masina noua, TREBUIE sa aiba CC adaptiv si nu imi pare rau deloc! Mie personal mi s-a parut foarte periculos cruise control clasic, mai ales pe autostrada la apropierea de TIR-uri, asa ca nu mi-e dor de el.

Comment

Originally posted by Turkish View Post
                            ce ma enerveaza la el e cat de lent re-accelereaza dupa ce se repliaza masina din fata
                            Eu de obicei il "ajut" accelerand din pedala. Cu timpul inveti sa colaborezi cu sistemul

Comment

Working...
                            X