Filtre de aer Corneliu Group

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Originally posted by Bodo View Post
    Daca eu vreau sa respir printr-un tub de 10mm diametru nu ma intereseaza de nici un fel ca in celalalt capat am gaura de 150 de mm dar m-ar deranja daca ar fi de numai 5mm!
    in calcul intra si diametrul tubului si lungimea acestuia , care implicit determina viteaza de umplere a plamanilor si de aici rezultatul

Comment

• Mai e si un mic detaliu...temperatura...
      In fine...chiar numai imi irosesc gura degeaba...spor la cumparaturi.
      www.MobShop.ro www.Mobila-online.ro

Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

EX - Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red
      Honda .:. Injen : HKS : CPL Racing : EXEDY : Quaife : Mugen : Hondata : BLoX : OMP : Recaro : Yokohama : OZ : JVC : DLS : Alpine : Focal : 3M : Ferodo .:. Type-R

Comment

• Shadow , filtrul acela conic din capatul admisiei tale Injen este un filtru universal , nu este facut special pentru FN2.
        La fel si la alti producatori , de ex Gruppe-M foloseste filtre conice K&N tot universale.
        Bineinteles, K&N are mai multe tipuri (forme/dimensiuni) de filtre conice dar tot univesale sunt, ramane doar la latitudinea celor de la Gruppe-M sa aleaga ce tip de filtru universal vor folosi pe un anumit sistem de admisie.
        Bineinteles sistemul de admisie implica mai multe componente, nu doar elementul filtrant, ci si tubulatura, grosimea ei, locul de unde-si trage aerul, sistemul de protectie impotriva caldurii , RAM effect, etc ...

Iar ca o paranteza, pt FN2, ca sa scoti maximul din el, din cauza senzorului MAF, vei avea nevoie de tuning special pt tipul acela de intake pe care-l folosesti (altfel posibil sa-ti dea cu minus) .

In concluzie, eu cred ca un sistem de admisie Cornelius, proiectat sa traga aer rece de unde trebuie, protejat de caldura, plus un tuning aferent, va scoate hp ca un orice alt tuner de intake celebru Injen/AEM/GM ...

Fara tuning, castigul va fi minim (cel putin la FN2, unde-i deja testata treaba de tuneri celebri).

Comment

• dinoc, tot zici ca injen e universal, ca gruppe-m, k&n....universale....da elementul filtrant (materialul) e conceput cu maxima eficienta (densitatea materialului, capacitatea de a filtra etc.) pai tu compar cu niste filtre mann de hartie puse in forma de floare sau inimioara?
          sa avem pardon....
          HONDA ciVic Type S (FN1) - Injen - Weapon-R - Invidia - COOL IT - Eibach - Drag Wheels - REPSOL - Magnat - Skunk2
          HONDA CRX DEL SOL VTI (EG2)......in progress
          vw scirocco mk 1 G60 kompressor stage 2
          KAWASAKI ZX-6 RR Ninja

Comment

• Sunt universale ca dimensiuni si forme nu ma refeream la cat % filtreaza.
            Si cum am zis, cei care aveti MAF sensor, atentie la CAI-uri , fara tuning-ul aferent, va poate da cu minus si plus doar zgomot.

Comment

• ei mie mi-a dat cu 4 in plus....
              HONDA ciVic Type S (FN1) - Injen - Weapon-R - Invidia - COOL IT - Eibach - Drag Wheels - REPSOL - Magnat - Skunk2
              KAWASAKI ZX-6 RR Ninja

Comment

• Originally posted by mad_wob View Post
                ei mie mi-a dat cu 4 in plus....
                Pe toata curba, la top, in pct de maxima diferenta? Ai un grafic?
                Accord 2009 2.4 M/T White Pearl ex Accord 2009 2.4 A/t Black Pearl
                http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=193

Comment

• Originally posted by dinoc View Post
                  Si cum am zis, cei care aveti MAF sensor, atentie la CAI-uri , fara tuning-ul aferent, va poate da cu minus si plus doar zgomot.
                  Asa am si eu impresia Da' imi place zgomotul, cel putin pana imi pun si soft.
                  ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
                  Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
                  Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
                  Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

Comment

• poate da sau poate nu , daca-mi spui si ince conditii ai testat ?
                    plus ca-i posibil sa fi castigat intr-un punct si sa fi pierdut in altele (fara tuning)

Originally posted by mad_wob View Post
                    ei mie mi-a dat cu 4 in plus....

Comment

• Originally posted by cata_mahu View Post
                      Pe toata curba, la top, in pct de maxima diferenta? Ai un grafic?
                      am postat undeva, la sectiunea tuning, am si drescris de la montaj pana la dyno

am scris si eu, am simtit o usoara cadere de cuplu intre 2800-4800 insa fuge mai tare peste 5000. dupa ce am pus catback-ul s-a schibat treaba. iar fara kat.....ce sa mai
                      mad_wob
                      Senior Member
                      Last edited by mad_wob; 14-05-10, 22:23.
                      KAWASAKI ZX-6 RR Ninja

Comment

• http://www.romania-insider.com/roman...umption/69586/
                        Inginerul din Deva s-a remarcat din nou cu un filtru, bravo lui. Cand apare pe piata o sa-mi iau si eu unu sa vad ce si cum. In primu rand ca e romanesc si-n al doilea rand ca e mai scump decat k&n. ))
                        Multa lume l-a luat la misto in trecut dar se pare ca omu este cat se poate de serios si nu va mai trece mult pana va fi si remunerat pentru perseverenta lui.

Comment

• era pe la tv zilele trecute ...am schimbat canalul

Comment

• Filtre Corneliu Birtok-Băneasă

http://www.businessmagazin.ro/actual...cu-15-11765381
                            http://www.corneliugroup.ro/index.ph...a/galerie-foto

Am citit de chestia asta in ziar si voiam sa deschid o discutie pe tema asta . Ce stiti pe tema asta ? Are cineva instalat ? E pe bune faza sau doar un balon de sapun?
                            '12 Honda Civic 5D 1.8 M/T Sport, Black (a.k.a. Vader)

Comment

• Interesant subiectul,cu avantaje destul de notabile. Economie de combustibil, grad de poluare redus, cresterea puterii motorului. 3 argumente pe care daca le raportezi la beneficii/cost filtru te fac sa iei o decizie corecta. Ca sa mai spunem, cu atat mai mult cu cat este facut si de un inginer roman !
                              Chapeau domnule Corneliu!!!!
                              PS: am trimis un e-mail sa vad daca se poate instala pe Accord.

Comment

• S-a mai discutat aici: http://www.hondafan.ro/forum/showthr...Corneliu-Group
                                "Hondas make the solar system look unstable and unreliable" - Jeremy Clarkson.
                                sigpic

Comment

Working...
                                X