Intake pentru Accord

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Stiti careva daca acest produs se potriveste pe CL7-le normal, cel cu K20A6? Vreau sa-mi montez un CAI si am gasit pareri bune aici pe forum si prin alte parti la adresa unui CT Engineering (Comptech) Icebox Cold Air Box, 2004-08 Acura TSX / Accord EuroR CL7 CL9, dar nu stiu sigur daca merge si la a mea fara probleme de montaj, descrierea mentioneaza CL7 EuroR, produsul se vinde in state, i-am rugat sa-mi confirme daca se potriveste pe K20A6 dar pentru ca ei nu au motorizarea asta n-au stiut sa-mi zica. Au spus totusi ca au vandut produsul international probabil tot catre posesori de CL7 normal dar nu stiu daca s-a putut monta fara probleme.

    L-am gasit si prin UK sub numele de Comptech Ice Box Induction Kit - CL7/CL9 , Suitable for: 03-08 Honda Accord CL7/CL9 (Saloon or Tourer) K20 / K24 Engines, aici nu cred ca este cazul sa am dubii dar astept un raspuns privind stocul, produsul nu prea se mai gaseste asa ca sunt sanse sa nu fie disponibil.

    Aveam pe lista si un K&N Typhoon dar dupa ceva cautari am zis sa merg pe icebox, ofera un bump de cuplu intr-un interval important 2000-3000rpm, putere liniara si montaj mai usor. Partea cu sunetul pentru unii este un avantaj, nu si pentru mine, as fi preferat un sunet agresiv in ture asa cum ofera K&N sau Injen.

    Vreau sa aduc cateva imbunatatiri Accord-ului dar din pacate n-am banii necesari sa le fac pe toate odata, as cumpara prima data CAI-ul si dupa aia headere si reflash de la colegul dinoc. Credeti ca se va simti ceva in bine daca as rula doar cu CAI-ul pana montez si celelalte elemente sau sa mai astept pana fac bani de tot pachetul?

    Comment


    • #17
      Stiti careva daca acest produs se potriveste pe CL7-le normal, cel cu K20A6? Vreau sa-mi montez un CAI si am gasit pareri bune aici pe forum si prin alte parti la adresa unui CT Engineering (Comptech) Icebox Cold Air Box, 2004-08 Acura TSX / Accord EuroR CL7 CL9, dar nu stiu sigur daca merge si la a mea fara probleme de montaj, descrierea mentioneaza CL7 EuroR, produsul se vinde in state, i-am rugat sa-mi confirme daca se potriveste pe K20A6 dar pentru ca ei nu au motorizarea asta n-au stiut sa-mi zica. Au spus totusi ca au vandut produsul international probabil tot catre posesori de CL7 normal dar nu stiu daca s-a putut monta fara probleme.

      L-am gasit si prin UK sub numele de Comptech Ice Box Induction Kit - CL7/CL9 , Suitable for: 03-08 Honda Accord CL7/CL9 (Saloon or Tourer) K20 / K24 Engines, aici nu cred ca este cazul sa am dubii dar astept un raspuns privind stocul, produsul nu prea se mai gaseste asa ca sunt sanse sa nu fie disponibil.

      Aveam pe lista si un K&N Typhoon dar dupa ceva cautari am zis sa merg pe icebox, ofera un bump de cuplu intr-un interval important 2000-3000rpm, putere liniara si montaj mai usor. Partea cu sunetul pentru unii este un avantaj, nu si pentru mine, as fi preferat un sunet agresiv in ture asa cum ofera K&N sau Injen.

      Vreau sa aduc cateva imbunatatiri Accord-ului dar din pacate n-am banii necesari sa le fac pe toate odata, as cumpara prima data CAI-ul si dupa aia headere si reflash de la colegul dinoc. Credeti ca se va simti ceva in bine daca as rula doar cu CAI-ul pana montez si celelalte elemente sau sa mai astept pana fac bani de tot pachetul?

      Comment


      • #18
        M-am găsit și eu postez într-o perioada când au fost probleme cu forumul și probabil postul meu a trecut neobservat. Ma ajutați și pe mine va rog cu niște sfaturi legate de planul meu, cineva care a mai făcut asta eventual sau știe dacă are efect ce vreau eu sa fac.

        Comment


        • #19
          Da se potrivește, Icebox nu se mai fabrica este rar și este un intake f. Bun, GO for it!

          Comment


          • #20
            Da, se potrivește.
            După câțiva ani cu CAI m-am săturat de zgomot și am trecut pe Icebox CT.
            CAI-ul ajută mult de la 3500 4000 în sus și se simte bine plusul de putere și cuplu, Icenox-ul dă plusul de cuplu pe turaţii mici -medii și e mai permisiv cu flow-ul de aer, fără să urle însă.
            -------------------
            There is no point of having if you can't share.

            Comment


            • #21
              Deci face treaba si de unul singur pana mai vin eu cu alte modificari? Cum va descurcati cu intretinerea filtrului tip burete, la cat timp il curatati/ungeti si cu ce? Se pot folosi orice produse destinate filtrelor tip burete (am gasit pe diferite site-uri moto, in special pentru motocicletele de cross) sau e necesar kitul de intretinere de la Uni Filter, am inteles ca ei ar produce filtrul pentru acest Icebox. Eu unul as fi foarte multumit sa trezeasca putin la viata motorul in zona turatiilor mici si medii dar sa stiu ca sunt acoperit in ceea ce priveste eficienta cu care filtreaza aerul ce intra in motor, am aflat relativ recent de existenta acestor filtre tip burete si nu stiu cum sa le tratez, ca si filtre sport imi erau cunoscute doar cele din bumbac tip K&N.

              Comment


              • #22
                Este un intake bun, dar nu este ceva night and day ca si putere (cam ca la orice intake defapt ), dar cel mai mare beneficiu il vad, ca renunti la cutia rezonatoare care iti trage aer cald de la motor, Icebox iti va trage mai rece de jos din bara din spatele farului ceata.
                Personal as face cat mai multe sa reduc temperatura in admisie, de ex acest intake este f. bun pentru asta, pe langa asta as mai alege ceva gasket-uri termale gen Hondata pentru IM sau P2R pentru zona injectoarelor, toate (impreuna cu intake-ul) avand rolul sa reduca temepratura in admisie.
                Sigur ca poti sa folosesti intake-ul fara orice altceva, este doar un intake
                Eu am 2 filtre asa ca am unul de rezerva mereu. Mi-am cumparat un filtru de rezerva si un kit-ul de curatare de la Comptech, dar poti folosi orice kit de curatare si mentenanta de la un magazin de motociclete, pentru filtre de tip burete.

                Aici gasesti un intake comparativ pt CL9:
                https://www.heeltoeauto.com/tech-art...acura-tsx.html

                Comment


                • #23
                  Da, acolo am citit si eu testul comparativ si mi-a atras atentia Icebox-ul si tot de acolo vreau sa-l cumpar numai ca am nevoie de niste intermediari ca sa mi-l aduca, sa-l comand eu ma ajunge mult cu transport si vama. L-am mai gasit pe doua site-uri din UK, dar unul nu-l mai vinde deloc si celalalt nu a venit nici acum cu raspunsul privind stocul, probabil din cauza ca nu se mai fabrica, e dificil sa mai onoreze comenzile. Stii cumva si alta sursa de unde l-as putea lua? Si inca ceva, ce varianta buna si nu usturator de scumpa am pentru serpi de evacuare? Ucraineanul Littlebo produce cumva si o varianta dedicata pentru CL7 cum este cea pentru CL9 prezentata de tine in thread-ul cu exhaust headers?
                  rhemyis
                  Senior Member
                  Last edited by rhemyis; 31-07-17, 02:37.

                  Comment


                  • #24
                    poti aduce prin EZ shipping , au preturi ok

                    legat de serpi, da exista unii speciali pt CL7

                    Comment


                    • #25
                      Multumesc colegilor BlackMagic si Dinoc pentru lamuriri legate de CAI-ul de la CT Engineering, s-a potrivit perfect, n-am avut probleme la montaj, ceva batai de cap cu scoaterea rezonatorului stock, problema de care stiam. Sunt multumit de rezultate, motorul respira mai bine si merge mai degajat iar sunetul peste 4000rpm merita toti banii. Urmeaza cat mai curand o galerie de evacuare si un reflash ca sa inchei procesul de revitalizare al Accord-ului.

                      Comment


                      • #26
                        salut, de unde l-ai adus pana la urma si cat te-a costat? mersi

                        Comment


                        • #27
                          Nu mai stiu exact, vreo 170 dolari a fost produsul pe ebay, inca 50 dolari transportul plus ceva taxe vamale, cred ca in jur de 1000 lei te ajunge sa-l aduci, scuze pentru raspunsul intarziat, n-am mai vizitat topicul de ceva timp.

                          Comment


                          • #28
                            Ok, mersi de info.

                            Comment


                            • #29
                              Pentru cine e interesat de admisia de la CT engineering pentru CL7/CL9, am decis sa o vand pentru ca s-au schimbat planurile. Nu pot pune anuntul deocamdata ca nu se pot uploada poze, Contact 0726309075 pentru detalii, daca se rezolva intre timp problema cu forumul, o sa fie anuntul postat. Las un link aici cand pun anuntul si pe olx.

                              Comment


                              • #30
                                Aici este link-ul cu anunțul.

                                https://www.publi24.ro/anunturi/auto...033g701d2.html

                                Pentru cine e interesat de cum l-am achiziționat și vrea sa și-l procure singur în ideea ca e mai ieftin, va spun cum am procedat eu. Când l-am luat era disponibil pe ebay (acum nu mai este, am verificat) și am dat 165 dolari. A mai costat niște dolari livrarea către o adresa din New York (nu mai știu exact cât, or fi fost vreo 10) unde a intrat in posesia celor de la ez shipping. Ăștia sunt niște intermediari care aduc din state când vânzătorul nu îți poate trimite direct în România. Întrați pe site-ul celor de la ez shipping și aveți acolo tarifele. Pachetul cântărește 2.5kg. În funcție de destinație e mai ieftin sau mai scump. La costurile produsului plus cele de transport se plătește taxa vamala 20%. Eu știu ca produsul nu se mai fabrica și se mai găsește foarte rar spre deloc. Singurul site unde îl mai vad dar nu știu totuși dacă este disponibil este pe:

                                https://www.heeltoeauto.com/comptech...9-330-155.html

                                Aici costa 179 dolari și mi se pare ca trimit și în România dar au niște costuri mari. Adițional se poate cumpăra un kit de curățare tot de la ei care costa 15 dolari:

                                https://www.heeltoeauto.com/comptech...r-620-004.html

                                Dacă îl luați și pe asta, sa mai adăugați 1kg cand calculați costul pentru pachet. Dacă nu, luați din tara un kit de curățare, un solvent și un ulei, sunt mai multe firme producătoarea, Bel-ray, Motul, Twin Lab, etc costa 100-150 lei. Deci în calcul ar fi 179 dolari produsul, livrare către ez shipping (punem vreo 10 dolari sa zicem) dacă vreți sa colaborați cu ei, tariful ez shipping sa vi-l aducă acasă în funcție de destinație și la toată suma taxa vamala 19 sau 20% nu mai știu cât e acum.

                                Un revie​​​​​w comparativ în care apare și cel de la CT engineering aveți aici. E un intake reușit, îl au montat câțiva colegi de forum care mi l-au recomandat.

                                https://www.heeltoeauto.com/tech-art...acura-tsx.html

                                Comment

                                Working...
                                X